Plynové hořáky musíte čistit pravidelně, jinak se vám zanesou mastnotou tak, že se jí nezbavíte. Zkuste si na ně připravit domácí prostředek.
Na silně znečištěné hořáky platí jeden rychlý a účinný způsob. Vytvořte si domácí pastu, kterou na ně nanesete. Čištění hořáků plynového sporáku může být náročný úkol, ale s vhodnými přísadami a postupem se může stát snadným a efektivním procesem. Domácí čisticí pasta, vyrobená ze dvou lžic jedlé sody, jedné lžíce peroxidu vodíku a jedné lžičky prostředku na mytí nádobí, je vynikající volbou. Zejména pro ty, kteří hledají ekologickou a cenově dostupnou alternativu k tradičním přípravkům.
Domácí čisticí pasta
Jedlá soda v této směsi funguje jako abrazivní činidlo, které pomáhá odstraňovat zaschlé nečistoty a mastnotu. Peroxid vodíku působí jako dezinfekční prostředek, který odstraňuje bakterie a zanechává hořáky bez zápachu. Prostředek na mytí nádobí pak přidává své odmašťovací schopnosti a zajišťuje, že po čištění nezůstanou žádné mastné zbytky. Pomoci může i ocet nebo kyselina citronová, jak radí web TheSpruce.
Proces čištění začíná odstraněním hořáků ze sporáku. Pak je uložte do nějaké větší nádoby a připravte si pastu smícháním výše uvedených přísad do homogenní směsi. Tuto pastu pak aplikujte postupně na všechny hořáky. Nejlépe pomocí zubního kartáčku nebo houbičky. Tak se dostanete i do záhybů a prolisů, zkrátka i do těžko dostupných míst. Po aplikaci pasty je důležité, abyste ji nechali působit dostatečně dlouho, aby mohla rozpustit veškeré nečistoty.
Tak čistou jste svou troubu ještě nikdy neviděli. Zbavte se nečistot bez námahy a zcela zdarma
Ekologické a účinné
Doporučená doba působení se může lišit, ale obvykle se pohybuje mezi 20–60 minutami. To by mělo být dostačující pro většinu běžných mastných nečistot. Po uplynutí této doby hořáky opláchněte horkou vodou a důkladně otřete. Tak odstraníte všechny zbytky rozpuštěných nečistot. V případě, že jsou hořáky extrémně znečištěné, bude možná nutné, abyste celý proces opakovali. Nebo nechte pastu působit déle. Nakonec hořáky řádně osušte, aby se předešlo korozi či jiným poškozením způsobeným vodou, píše web GlavRed.
Uvedený způsob čištění je nejen účinný, ale také šetrný k životnímu prostředí a zdraví lidí. Nevyužívá totiž žádné agresivní chemikálie, které jsou jak pro zdraví, tak prostředí škodlivé. Navíc pokud se rozhodnete tuto pastu používat pravidelně, uvidíte, že udržování čistoty hořáků se stane mnohem snazším a méně časově náročným úkolem.
Kromě hořáků můžete tuto pastu používat i k čištění jiných kuchyňských předmětů nebo povrchů, což z ní dělá velmi univerzální čisticí prostředek. Nezapomeňte, že byste vždy měli vydrhnout i knoflíky sporáku. Jsou na nich bakterie, mastnota se lepí na ruce a špinavý vzhled je nežádoucí. I o jejich čištění jsme pro vás na BydlímeÚtulně napsali.
Napište komentář