Podle snadného návodu postaví skleník i kutil začátečník. Ustojí jakékoli počasí

Fotografie: peganum / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Rádi byste si pořídili na zahradu skleník, ale ceny některých kusů v obchodech vás mohou děsit. Vyrobte si svépomocí skleník, který vydrží i nárazy silného větru.

Může se to zdát jako práce pro zkušené kutily a zahrádkáře, ale věřte nebo ne, vyrobit si domácí skleník zvládne úplně každý. Chcete-li posunout pěstování potravin na své zahrádce zase o úroveň výše, zkuste si vyrobit svépomocí skleník uzavíratelný na zip. Je to veliká výhoda, která se vyplatí především při silném větru.

Tento skleník ustojí jakékoli počasí

Přestože je mnohem jednodušší zajít do hobby marketu a pořídit si skleník již hotový, ručně vytvořený je levnější a můžete ho přizpůsobit velikostí i délkou svým potřebám. Konkrétně tento ještě ke všemu nabízí jednu velikou výhodu, je odolný proti silnému větru. Každý zahradník totiž ví, jak veliký problém může být nevyzpytatelné jarní počasí.

Hlavním problémem klasických fóliových skleníků je ten, že nejsou nijak fixovány. Napnete všechny jeho strany a ukotvíte k zemi deskami nebo cihlami. Jakmile se však silný vítr opře do fólie, roztrhá ji. Základy vám budou stát, ale skleník bude mít po všech stranách díry, jak uvádí web Cpykami. Vaše sklizeň bude v ohrožení.

Domácnost elegantně vyzdobí zbytky z králičího pletiva. Vyrobit lze i dekorativní nádoby

Výroba skleníku krok po kroku

Na videu, které zveřejnil youtubový kanál ATYZNAL, můžete sledovat krok po kroku výrobu skleníku uzavíratelného na zip. Materiál je z netkané textilie vyrobené technologií spunbond. Hotový výrobek trochu připomíná obal na oblek nebo šaty. Látku připnete k obloukové konstrukci a na konci všijete zip, který bude představovat vchod. Textilie je velice pevná a odolná, nemusíte se tedy bát, že by vám ji silný vítr poničil. Takový skleník vám vydrží minimálně 2–3 roky.

Postup můžete zhlédnout níže ve videonávodu:

Řešením také může být stavba skleníku ze skla nebo polykarbonátu, o čemž jsme již psali na BydlímeÚtulně. Zde se však jedná o nákladnější záležitost, která nemusí být vhodná pro váš finanční rozpočet. Nicméně se jedná o další možnost, jak zvládnout výkyvy počasí, aby váš skleník ani plodiny v něm nebyly v ohrožení.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]