Máte na své zahradě starou dřevěnou kůlnu, ale raději byste altán, pro příjemné posezení a chvíle odpočinku? Pak jednoduše přestavějte starou kůlnu na levný, snadný a hezký altán. V podstatě nebudete toho až tak moc stavět, spíš bourat, ubírat, zpevňovat, odlehčovat a odstraňovat zbytečnosti. Je to ideální projekt pro ty, co rádi přestavují, přeměňují, recyklují, tvoří, a také pro nízkorozpočtové stavitele.
Ze všeho nejdříve se budete muset zbavit všech zbytečností, které jste doposud v kůlně nashromáždili. Pak už to půjde docela rychle.
Jak na přestavbu kůlny
-
Jakmile máte kůlnu vyklízenou, začněte s odstraňováním obvodového pláště (tedy prken, které tvoří stěnu).
-
Důležitým krokem je také vyztužení konstrukce pomocí šikmých vzpěr, to zajistí stabilitu altánu.
-
Zbylé desky, které budou použitelné si samozřejmě nechejte, můžete je využít jak při stavbě altánu, tak potom na nějaké další tvoření.
-
Po rozebrání bočních stěn vám zbude základní konstrukce, kterou je nutné (jak už jsme si zmínili) zpevnit, podlaha a střecha. Zkontrolujte v jakém stavu se stavba nyní nachází. Možná bude potřeba opravovat podlahu i střechu, to záleží, v jakém stavu kůlna byla. Podlahu lze opravit pomocí desek, které vám při rozebírání stavby zbyly.
-
Pokud máte altán zpevněn a upraven, přichází na řadu estetické úpravy. Přeci jen kůlna bude po rozebrání nevzhledná, desky budou mít díry po hřebících apod. Ošetřete tedy povrch a celý altán natřete vámi zvolenou barvou.
-
Stěny altánu mohou být odkryté nebo částečně zakryté, aby se vytvořilo soukromí. To už záleží na vás. Pokud byla podlaha kůlny v dobrém stavu a zbylo vám dost desek, můžete vytvořit právě z nich částečné krytí. Pak už stačí přestěhovat do altánku zahradní nábytek, kytky, dekorace a vytvořit příjemné místo k odpočinku.
Obrázky: noitakka, pixabay