Pokud se domníváte, že pro obchodní setkání není venkov ten pravý a že se musejí nutně odehrávat ve městech v kancelářských prostorách, mýlíte se. Příkladem může být zajímavá stavba, jejíž jméno v překladu zní černá stodola, která se nachází ve Slovinsku. Budova je zajímavým spojením tradičního venkova a moderního businessu.
Business i tradiční venkov
Jejím majitelem je úspěšný slovinský podnikatel, který rád tráví část svého volného času na venkově. Z tohoto důvodu se rozhodl, že originálním způsobem zrekonstruuje jednu starou stodolu. To se mu také podařilo, zatímco část budovy je určena k tradičním vesnickým činnostem jako výroba medu, sušení ovoce či skladování plodin a nářadí, přízemí bylo zařízeno tak, aby umožňovalo pořádání setkání s jeho obchodními partnery i velké rodinné oslavy. Přestože se možná na první pohled mohlo zdát, že šlo o poněkud kontroverzní architektonický záměr, výsledek je překvapivě konzistentní a velmi originální.
Zajímavé uspořádání vnitřního prostoru
Tmavá fasáda budovy vypadá podobně jako staré dřevěné stodoly v okolí a zároveň je její barva v souladu s fotovoltaickými panely, které se nacházejí na střeše. Stodola se nachází na konci malé vesnice a umožňuje tak panoramatické pohledy do malebného okolí. Stavba disponuje částečně vykopaným sklepením, přízemím a podkrovím.
Suterén, do kterého je možné dostat se jednoduše po cestě vedoucí z pozemku, je určen pro výdej a skladování medu, lisování a skladování ovoce a také skladování nejrůznějších zemědělských potřeb a nářadí. Zároveň se zde nachází tepelné čerpadlo pro vytápění budovy, sušárna a koupelna.
V přízemí se nachází prostorná kuchyň, krb, vstupní hala a schodiště, které spojuje všechna tři patra. Přízemí je zaskleno velkými posuvnými dveřmi, ze kterých je možné vyjít ven do volné přírody. V prvním patře se poté nachází ložnice pro případné hosty, koupelna a také kulečník a fitness.
Fotografie: Miran Kambič, Jure Goršič