Pravý čas na podzimní výsadbu česneku nadešel. Bohatá úroda bude další rok připravena ke sklízení

Fotografie: Depositphotos

Česnek patří mezi nejoblíbenější a nejzdravější plodiny, které si snadno vypěstujete i na své zahrádce. Podzimní výsadba vám přinese brzkou úrodu čerstvých plodů.

Plody česneku patří mezi základní výbavu snad každé kuchyně. Nejenže slouží jako vynikající pikantní dochucovač mnoha pokrmů, ale oblíbený je také pro velké množství obsažených vitamínů a dalších prospěšných látek, kterými velmi pozitivně působí na lidské zdraví. Pokud ho na podzim stihnete vysadit, na jaře sklidíte první chutné a zdravé plody.

Dodržujte při výsadbě určitá pravidla

Ideální podmínky pro pěstování česneku nastávají zpravidla na jaře a na podzim. Po skončení léta byste však měli použít zimní odrůdy, které jsou mnohem odolnější vůči nízkým teplotám a nepříznivým povětrnostním podmínkám. Zimní česnek má navíc mnohem větší stroužky, jež dozrávají zpravidla na přelomu jara a léta.

Jak připravíte česnek na výsadbu

Než se do samotné výsadby pustíte, nejprve jednotlivé stroužky česneku zkontrolujte. Používejte jen zdravé kusy bez jakýchkoliv známek poškození. Zkušení pěstitelé doporučují také stroužky před pěstováním vhodným způsobem ošetřit. Tím zvětšíte jeho odolnost a vaše úroda bude v příštím roce několikanásobně vyšší.

K tomuto účelu lze využít manganistan draselný naředěný vodou a jednotlivé stroužky v jemně růžovém nálevu nechat odmočit po dobu 12 hodin. Po této době je vyjměte, osušte a pusťte se do výsadby. Účinný je také solný roztok ze 3 lžic soli rozpuštěných v 5 litrech vody. V něm stačí česnek ponechat pouze po dobu 20–30 minut. Využít však můžete i dřevěný popel, peroxid vodíku nebo síran měďnatý.

Uchovávání česneku snadno a rychle: Zavařovací sklenice udrží stroužky ve svěží kondici

sázení česneku
Fotografie: Freepik

Jak jednoduše vysadit česnek

Pokud si chcete usnadnit práci, zasaďte do země celé cibule hlav. Nejprve odřízněte jejich stopku a sloupněte první vrstvu slupky. Poté namočte celé hlavy do roztoku manganistanu draselného nebo soli. Půdu v záhoně nejprve důkladně pohnojte a vytvořte díry 10 cm hluboké a vzdálené od sebe 30 cm. Česnek vložte do země, zasypte ho zeminou a dále ho pravidelně zalévejte.

Zdroj: Deccoria

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]