25 metrů čtverečních stačilo studentovi na stavbu vlastního domova. Je vybaven vším, co potřebuje

Fotografie: Deposithotos

Kromě vysokých nákladů na studium si v USA většina studentů musí pronajmout byt nebo pokoj. Tento student se jednoho dne rozhodl, že si postaví vlastní dům.

Většina studujících by nejspíš v jeho situaci zvážila možnosti přestěhování nebo sdílení prostoru. Bradley Langenberg se však rozhodl pro zcela jinou cestu. Místo pronájmu něčeho cizího si postavil vlastní a zcela jedinečný malý domek. Kromě usnadnění studentského života tak může bydlet bez nájemného. Od chvíle, kdy provedl několik prohlídek na Youtube, se jeho stavba dostala i do novinových titulků. Jak to tedy vypadá uvnitř?

Rodiče ho nebrali vážně, dokud nezačal

Bradley je původem z Austrálie a postavil si dům o rozloze jen 25 metrů čtverečných. Má v něm koupelnu, pracovní kout, kuchyňský kout i patro na spaní. Celý projekt ho tehdy ve věku 22 let stál asi 15 000 dolarů (324 000 Kč). Během samotné stavby se také přestěhoval zpátky k rodičům, aby ušetřil provozní náklady. „Začalo to hlavně z finančních důvodů,“ vysvětluje. „Tedy hned po střední škole.“

„Asi rok jsem platil nájem, pak jsem se ale rozhodl, že tohle jednoduše není pro mě. Moje rodina si přitom myslela, že něco takového nemůže nikdy fungovat. Tedy dokud jsem domů nepřinesl valník o velikosti 25 čtverečných stop. Pak začali pokládat i další otázky. Následkem toho jsem si uvědomil, že tohle je něco, co chci doopravdy zkusit.“ S trochou pomoci od kamarádů a dobrým citem pro proměnu harampádí v něco opravdu užitečného.

Usazení se na Floridě

Celý proces tak nakonec trval jen 1,5 roku, za tu dobu se zrodilo něco naprosto jedinečného. Bradley si našel parkovací místo na krásném místě na Floridě, konkrétně v Jacksonville, kde studoval. Tady tak bydlí přímo u potoka a přiznává, že „má to nejlepší parkovací místo v Jacksonville.“ Jeho dům stojí na rámu karavanu, podle potřeby je tak možné se kdykoli kamkoli přesunout. Je tam i 1,5 metru široká terasa s dvěma houpacími křesly.

Z ní se vstupuje do nádherného obývacího pokoje i jídelního prostoru s krbem. Součástí je i televize a na míru navržená pohovka. Nahoře je malinké podkroví, kde kromě Bradleyho žije i jeho had, Peanut. V kuchyni je malý dřez, sedátko, lednice a elektrická horkovzdušná trouba. Nechybí malý pracovní prostor s pohyblivým stolem pro případ potřeby další práce. K samotnému loži pak vede žebřík, nahoře je královská matrace, televize, noční stolek.

Všechno, co je potřeba k životu

Bradley připouští, že tohle všechno je mnohem víc, než reálně potřebuje. Pravidelně u sebe baví hodně přátel, takže má vyzkoušeno, že se dovnitř vejde i 25 lidí. Rozhodl se zůstat i tehdy, když byla oblast zaplavena a voda se samozřejmě dostala i dovnitř. Na položení nových podlah nakonec dostal dřevo jako dar od sousedů. „Byl to paprsek naděje v hrozných týdnech. Dřevo bylo dobré, podlahy dopadly skvěle a jsem za to opravdu vděčný.“

Časem udělal dokonce několik chytrých objevů, tedy recyklaci vyhozených věcí. Přesně tak to bylo s kuchyňskou skříňkou, sprchovým koutem a také starožitným chlebníkem. Všechno jsou to nástroje, kterých se někdo chtěl zbavit. Žije tedy zcela bez nájmu a dokonce uveřejnil snímky dalších podobných malých domků. „Kdykoli vejdu v noci k sobě domů, musím se usmívat. Vím totiž, že jsem ho celý postavil sám,“ dodal.

Zdroj: Newsner

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]