Pokojové rostliny, které jsou zároveň přírodními čističkami vzduchu

Jistě jste mnohé slyšeli a četli o prospěšnosti pěstování pokojových rostlin. Důvodů je mnoho. Pokojové rostliny plní samozřejmě zejména okrasnou a dekorativní funkci, ale řada z nich může být i užitečná. Kromě rostlin, které přinášejí jedlé plody, to může být např. aloe, kterou je jednoduché pěstovat i v domácích podmínkách a jejíž šťáva gelové konzistence má mnoho využití zejména pro zklidnění podrážděné kůže.

  • po hmyzím štípnutí nebo bodnutí
  • po popálení
  • při vzniku odřenin
  • při alergické reakci.

Jsou ale rostliny, u nichž jejich užitečnost není na první pohled patrná. Patří k tzv. přírodním čističkám vzduchu a pokud je budete pěstovat v prostorách domu nebo bytu, mohou určitým způsobem zkvalitnit vaše domácí prostředí. Jejich velkou výhodou je navíc i jejich snadné pěstování.

Ovšem čistící schopnosti rostlin je samozřejmě nutno brát s rozumem, zázraky nedokážou. Podle výzkumu z roku 1989, kdy Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) spolupracoval s odborníky při zkoumání prospěšnosti rostlin pro domácí prostředí, se došlo k závěru, že některé druhy rostlin odstraňují ze vzduchu některé škodlivé chemické látky vylučované čisticími prostředky. Následná studie, provedená o 20 let později, však prokázala, že původní výsledky, které vycházely ze zkoumání rostlin v laboratorních podmínkách, nejsou v domácím prostředí zdaleka tak přesvědčivé, a to zejména proto, že zatímco v laboratoři byly uměle vytvořeny stálé podmínky, v domácím prostředí dochází k pravidelné cirkulaci vzduchu a jeho mísení s venkovním vzduchem, který ten vnitřní po čase nahradí.

I když však již víte, že vám rostliny vzduch zcela nevyčistí, přesto zůstává faktem, že kromě jejich dekorativní funkce mohou pomoci snížit váš stres už jen tím, že máte kolem sebe něco z přírody, jejíž je lidstvo neoddělitelnou součástí.

Následujících 5 druhů pokojových rostlin bylo vybráno jak pro jejich schopnost přispět k vyšší kvalitě vašeho prostředí, které máte rádi, tak také z důvodu jejich snadné údržby.

1. Potos (Scindapsus)

Potos je velice přizpůsobivá rostlina, která prospívá bez ohledu na podmínky a prostředí, ve kterém je pěstována. Nevadí mu ani stinné místo, a dokonce ani suchá půda, ale přesto nezapomínejte, že i potos potřebuje ke svému životu vláhu. Pokud zjistíte, že se listy začaly kroutit, je nutné rostlinu zalít.

2. Tchyní jazyk nebo také tenura (Sansevieria)

Ostré a špičaté listy této rostliny daly vznik jejímu nezvyklému pojmenování, nemusíte se jí však vůbec bát. Obdobně jako potos, i tenura patří k velice nenáročným a odolným druhům pokojových rostlin, které pěstitelům ochotně odpustí jejich nezkušenost. Pokud se stane, že zapomenete tchyní jazyk i delší dobu zalít nebo jej necháte na příliš tmavém místě, nebude na něm nedostatečná péče nijak zvlášť znát.

3. Zelenec (Chlorophytum)

V některých jazycích znamená pojmenování této rostliny „pavoučí rostlina“, což vzniklo tím, že nové oddenky často visí z mateřské rostliny ve tvarech připomínajících právě pavouky. V našich podmínkách se nejčastěji pěstují dva druhy zelence, jeden z nich má žlutobílé pásy na krajích listů a druhý má takový pás uprostřed listu.

Pro svou spokojenost a dlouhověkost potřebuje zelenec pouze vlažnou půdu a nepřímé světlo.

4. Dracéna nebo také dračinec (Dracaena)

Ačkoliv svým vzhledem a rozměry připomíná dracéna strom a její výška může přesáhnout i 2 metry, není třeba se bát jejího pěstování v domácích podmínkách. Půda však musí stále určitou vlhkost a je dobré rostlinu umístit tam, kde bude mít jak světlo, tak i trochu stínu. Pokud se stane, že rostlinu zapomenete nějakou dobu zalít, překvapí vás tím, jak rychle se po zalití dokáže znovu vzpamatovat.

5. Aglaonema nebo také spící panna

Aglaonema je velice zajímavá tím, že zvládá jakékoliv světelné podmínky, od přímého světla po zcela stinné místo. Pokud však chcete, aby kvetla, poskytněte jí dostatek světla a překvapí vás květy, které velice připomínají květy kaly (kornoutice).

Fotografie: Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]