Jak vybrat kusový koberec?

Kusové koberce si do svých domácností vybírají lidé, čím dám častěji. A není divu. Doplňují, zdobí, hřejí a jsou mnohem praktičtější variantou oproti kobercům celoplošným. Na výběr jich je dnes spousty. Od různých materiálů, barev, tvarů. Tudíž není lehké se orientovat v jejich výběru. Proto jsme připravili dnešní článek – jak vybrat kusový koberec? 

Než koupím kusový koberec…

Důležitými otázkami před nákupem kusového koberce jsou: kde jej chci umístit, zda bude plnit pouze estetickou úlohu nebo plnit i nějakou funkci, kolik chceme do něj investovat, zda domácnost obývají i děti či domácí mazlíčci? Díky těmto otázkám si sami odpovíte, který typ materiálu bude lepší zvolit včetně barvy nebo vzoru. Materiál u koberců dělíme do dvou základních kategorií: přírodní materiály a umělá vlákna.

Přírodní nebo umělý vlas?

Milovníci přírodních materiálů mají nejspíš jasno. Koberce z přírodních materiálů jako je hedvábí, vlna jsou znatelně dražší. Hodí se k dřevěným ale i laminátovým podlahovým krytinám. Ocení je hlavně rodiny, kde jsou alergici, jsou i méně náročné na údržbu. Tento typ koberců se hodí hlavně do méně zatěžovaných míst. Než však úplně zlomíte hůl nad koberci z umělých vláken, čtěte dále.

Koberce z umělých vláken je možné pořídit již od několika set korun. Využít je lze ve všech místnostech včetně dětského pokojíčku, kde je zátěž maximální. Mezi tímto typem koberců najdete i takové, které jsou vhodné přímo do kuchyně, protože mají odolnost vůči vodě. Koberce jsou to barevně stálé, odvádějí dobře vlhkost a mimořádně pružné. S těmito kusovými koberci nemůžete rozhodně šlápnout vedle.

Koberce z umělých vláken a 3 kategorie

Použitý materiál tedy konstrukce vlasu přímo udává užitné vlastnosti koberce i jeho životnost. Zde rozeznáváme dále 3 technologická provedení: strukturovaná smyčka, smyčka a střižený vlas. Do velmi zatěžovaných prostor se hodí koberce se strukturovanou smyčkou, ale do běžných domácností jsou vhodnější spíš koberce se smyčkou a střiženým vlasem. Jsou odolné proti sešlapování a vhodné do domácností s domácími mazlíčky.

Jakou barvu zvolit?

Držte se hlavně barev, které už v dané místnosti máte. Tedy potah sedací soupravy a další textilie. V potaz vezměte i barvu podlahy, kde koberec budete umisťovat. Vystříhejte se složitých vzorů a pestrých barev, není snadné je kombinovat. Připraveny mějte rovněž rozměry, které výběr koberce usnadní, včetně jeho tvaru.

Obrázek: pixabay.com