Pokojové rostliny vám spolehlivě pokvetou i mimo sezonu. Odborníci doporučují přidat tuto kuchyňskou směs

Fotografie: Depositphotos

Pokojové rostliny pokvetou i mimo sezonu, když jim zajistíte vhodné podmínky. Základem je stálá teplota, mírná zálivka a některé přírodní stimulanty.

Chcete-li zajistit, aby vaše pokojové rostliny kvetly i během zimních měsíců, je důležité vytvořit pro ně optimální podmínky. Základem je udržovat stálou teplotu, která by neměla klesnout pod 15 °C, a zajistit jim dostatek světla. Uvědomte si, že na podzim a v zimě jsou krátké dny, a tak mají pokojovky světla málo. A to většinou jejich růst a kvetení zarazí. Pokud je to možné, umístěte rostliny co nejblíže k oknu, kde budou mít denního světla dostatek. U okna je ale musíte chránit před přílišným horkem od radiátorů a zároveň před studeným sklem a průvanem.

Pokojovky mohou vykvést znovu

Zálivka by měla být přiměřená, aby nedocházelo k přemokření, a tudíž k hnilobě kořenů. V případě, že rostliny trpí suchým vzduchem v důsledku vytápění, pomůže buď zvlhčovač vzduchu, anebo pravidelné rosení listů. Dále by mohlo pomoci, když seskupíte rostliny dohromady – v jejich okolí se udrží vyšší vlhkost. V zimě přerušte běžné hnojení. Místo toho použijte přírodní biologické stimulanty. Tak se dokáží vaše rostliny po krátké podzimní pauze probudit a mnohé z nich vykvetou i v zimě, mimo své běžné kvetoucí období.

Vánoční kaktus a orchideje

To, co by mělo v zimě určitě kvést, je vánoční kaktus. Aby se to povedlo, potřebuje tato rostlina optimální podmínky během celého roku. Teplota by se měla vždy pohybovat jen kolem 20 °C a v noci by neměla klesnout pod 15 °C. Dále by rostlina měla mít pouze rozptýlené světlo, a nikoliv přímé sluneční paprsky. Umístěte tedy kaktus buď na parapet severního okna, anebo na opačnou stranu místnosti, než máte okno. Rozhodně ale nesmí být u radiátoru.

Tímto přihnojte orchideje, které se vám odvděčí hromadou květů. Dělají to i profesionální pěstitelé

V září a říjnu by měl kaktus odpočívat, což znamená, že potřebuje nižší teploty a minimální zálivku. Během této doby byste ho také neměli hnojit. Zálivku i hnojení nasaďte znovu od listopadu. Pokud uvedené podmínky vánočnímu kaktusu dopřejete, měl by na přelomu podzimu a zimy nasadit poupata a vykvést v období Vánoc.

Rozkvetlý vánoční kaktus
Fotografie: Pixabay

Pořídit si můžete i jiné rostliny, které kvetou v zimě. Například takový člunatec (Cymbidium). Jedná se o druh orchideje, která naroste do výšky 1,5 metru a během zimy vás potěší až stem květů, uvádí se na webu IReceptář. Pokojové rostliny jsou nejen krásné a dokáží skvěle doplnit interiér, ale jsou i přínosem. Fungují totiž jako přírodní čistička vzduchu, o čemž jsme pro vás na BydlímeÚtulně také nedávno napsali.

A co ostatní pokojové rostliny

Přimět k podzimnímu či zimnímu kvetení můžete i pokojové rostliny, které už letos odkvetly. Tvorbu poupat může stimulovat třeba skořice. Jednu lžičku skořice smíchejte s půllitrem vody, nechte jeden den odstát a poté přefiltrujte. Pak tímto výluhem několik dní pokojovky zalévejte. Skořice rovněž chrání rostliny před škůdci.

Rozkvetlé cymbidium
Fotografie: Pixabay

Přimět rostliny k tvorbě poupat můžete také dřevěným popelem. Smíchejte 30 gramů popela (tři polévkové lžíce) s jedním litrem vroucí vody a nechte tři dny vylouhovat. Popel totiž obsahuje řadu minerálů a stopových prvků, které přispějí k probuzení rostliny. Rostliny zalévejte ke kořenům. Ke kvetení pomůže pokojovkám také výluh z kopřiv nebo šťáva z aloe, jak píše web EleganzaPlus.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*