2 způsoby, jak přimět i umírající orchidej, aby začala opět krásně kvést. Funguje na všechny druhy

Fotografie: Depositphotos

Pěstování orchidejí je činnost, kterou zvládne snad každý, kdo se v pěstitelství aspoň trochu orientuje. Může se ale stát, že květiny budou málo kvést. Nepříjemná situace, která potřebuje řešení.

Orchideje jsou překrásné květiny, které nejsou příliš náročné na údržbu. Proto je často můžete vidět v mnohých domácnostech, krásně rozkvetlé a příjemně doplňující interiér. Aby ale takto kvetly, je třeba jim věnovat nějaký ten čas. Ne vždy totiž rozkvetou tak, jak byste si přáli. Co dělat v takové situaci? Jak přimět orchideje k rozkvětu?

První metoda: Stimulace teplotními rozdíly

Je všeobecně známo, že orchideje nemají rády náhlé výkyvy teplot. Kvetou pouze tehdy, když noční teplota neklesne o více než 6 stupňů oproti denní teplotě. Pokud je ale vystavíte změnám teploty po troškách, vykvetou do krásy. Tuto stimulační metodu lze použít nejlépe na jaře. V období, kdy je venkovní teplota v noci stabilní kolem 16–18 stupňů, umístěte orchidej ven. Ideálně na terasu nebo do zahrady, nebo alespoň do otevřeného okna.

Přeneste rostlinu během dne dovnitř a nechte ji vyhřívat na slunci. Listy se tak přes den zahřívají a v noci ochlazují. Pokračujte v této činnosti po dobu alespoň dvou týdnů. Pokud rostlina není v dobré kondici z důvodu dlouhodobého zanedbávání, tuto metodu nezkoušejte. Orchideje tak můžete zničit a přijít o ně.

Druhá metoda: Stimulace suchem

První věc, kterou byste měli udělat, je náhle prodloužit časový interval mezi zálivkami. Pokud jste například zalévali každé 4 dny, nyní zalévejte každých 8 dní. Jestliže kořeny a povrch země po poslední zálivce již dobře vyschly, počkejte ještě několik dní, nejlépe 4 dny v horkém počasí a 8 dní v chladnějším počasí. Teprve poté rostlinu znovu zalijte. Pokud nemáte čas sledovat stav květiny a počítat dny, jednoduše nezalévejte tolik, co dříve.

Fotografie: Pixabay

V tomto období se vzdejte také hnojení a postřiků. Jakmile se objeví pupeny, vraťte se k obvyklému způsobu zavlažování. Pokud rostlina začne na podzim nebo v zimě pučet, ujistěte se, že je na dostatečně slunném místě. Jestliže nemá dostatek světla, může se stát, že se květy neotevřou, a svého cíle tak nedosáhnete.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]