Zažloutlé okurkové listy nahradí zelená chlouba. Směs s peroxidem vodíku v hlavní roli je ochrání

Fotografie: Depositphotos

Okurky jsou celkem nenáročné na pěstování. Musí však mít zajištěné vhodné podmínky a pěstitelé také musí myslet na jejich náchylnost k houbovým chorobám.

Okurky milují teplo, slunce, bohatou zálivku a dostatek živin. I přes to, že jim tyto podmínky poskytnete, se může stát, že okurky nebudou přospívat tak, jak byste si představovali. Velkým ohrožením pro ně bývá plíseň, která je může zlikvidovat nebo snížit jejich úrodnost. Ideální je okurky před plísní chránit preventivně, obzvlášť když teplé vlhké počasí jejímu uchycení na listech okurky nahrává. Použít k tomu můžete peroxid vodíku, který koupíte v každé lékárně.

Co umí peroxid vodíku

Peroxid vodíku, lidově kysličník, se běžně (v 3% koncentraci) používá jako dezinfekce na drobná poranění nebo k odbarvování vlasů. Má antibakteriální, antimikrobiální, antiseptické a protizánětlivé účinky. Výborně se tak hodí i pro boj s plísní na listech okurky. Funguje tak, že zabíjí škodlivé mikroorganismy přítomné na povrchu rostliny, čímž minimalizuje riziko šíření chorob.

Má však ještě další skvělou vlastnost, která se dá pro rostliny okurek využít. Je to silné oxidační činidlo a okysličuje okolní prostředí. Rostlinám okurek tak usnadňuje přístup k živinám díky zvýšené hladině kyslíku v půdě. To může zlepšit vstřebávání a využití základních živin, podporovat zdravější růst rostlin a omezit nedostatek živin, který přispívá ke žloutnutí listů.

Připravte si preventivní postřik

Kupte si 3% roztok peroxidu vodíku v místní lékárně nebo drogerii. Smíchejte jeden díl peroxidu s devíti díly vody. Vše promíchejte a tekutinu nalijte do rozprašovače. Nikdy nezapomeňte peroxid zředit, protože i 3% roztok by mohl listy rostliny popálit. Po zředění se však nemusíte aplikace bát. Rostlinám neublíží, ale stále si zachová své antimykotické účinky, které chrání rostlinu před plísní.

rostlina okurky
Fotografie: Freepik

Začněte stříkat roztok na listy okurky a zaměřte se na spodní strany listů, kde škůdci a houby mají tendenci se skrývat. Důkladně roztokem pokryjte listy i stonky. Můžete ho nastříkat i na půdu kolem rostliny. Aplikaci opakujte jednou za dva týdny nebo po vydatných deštích. Peroxid vodíku je ekologická, bezpečná a levná varianta, jak ochránit okurky před plísněmi i nedostatkem živin.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]