Popel ze dřeva do popelnice nepatří. Je skvělým hnojivem, které ocení rostliny

Fotografie: Depositphotos

Popel ze dřeva je pro zahradu dar. Díky obsahu cenných minerálů může posloužit jako vynikající hnojivo, které je navíc šetrné k životnímu prostředí. A proto na zahradu patří.

Jestliže topíte v kotli na dřevo, jistě za celou zimu nashromáždíte notnou dávku popela. Tento druh odpadu vám může ještě posloužit nebývalou měrou. Látky v popelu obsažené jsou velmi prospěšné pro některé druhy vegetace. A proto popel ze dřeva skladujte a v předjaří ho začněte na zahradě sypat do míst, kde budete pěstovat plodiny, jimž vyhovuje zásaditá půda. Pokud víte už v zimě, kam sypat, můžete tak učinit rovnou, píše web KobietaInteria. S odtávajícím sněhem se postupně popel s živinami zapraví do půdy.

Kterým rostlinám či plodinám dřevěný popel prospívá?

Především ho můžete využít v péči o trávník. Dále se hodí pro plodovou zeleninu, zejména rajčata, okurky, cukety, brambory, mrkev, zelí a také pro cibuloviny – cibule a česnek se přímo zaradují, přidáte-li k nim dávku popela ze dřeva. Tento popel je totiž jedním z nejcennějších přírodních hnojiv, které lze na zahradě použít. Protože je velkou zásobárnou vápníku, použijte ho pro rostliny, jimž vyhovuje zásaditá půda – dokáže totiž půdu hodně odkyselit.

Dalšími užitečnými látkami jsou fosfor, draslík a hořčík. A když jimi rostliny zásobíte, lépe porostou i pokvetou, i plodnost bude vysoká. Vzpomeňte si, že hnojiva, která kupujete, tyto prvky obsahují také. A vzhledem k tomu, že v popelu není žádný chlór, můžete ho využít v záhonech s drobným ovocem: rybíz, maliny, ostružiny, prospěje i jahodám a v neposlední řadě rovněž i okrasným rostlinám. Zajímají-li vás informace o dalších přírodních hnojivech, čtěte na webu BydlímeÚtulně, kde jsme o nich již dříve psali.

Vytápění vlhkým dřevem trápí kotel i komín. Aktuální vlhkost otestuje i pouhý igelitový sáček

Kompost a dřevěný popel

Pokud koncem zimy ještě nevíte, kam které rostliny letos vysadíte, můžete popel buď vhodným způsobem skladovat (v suchu), anebo ho sypat rovnou do kompostu. Popel dokáže stimulovat práci půdních organismů, čímž se urychlí rozkladový proces. Současně umí neutralizovat pachy, jež často z hromady kompostu vycházejí. Popel z tvrdého dřeva obsahuje více živin než ze dřeva měkkého.

Dřevěný popel patří do kompostu
Fotografie: Pixabay

Další využití dřevěného popela na zahradě

  • Dřevěný popel se hodí k zakrytí rostlin citlivých na mráz. Nenapadne-li žádný sníh a přijde holomráz, můžete jím tyto rostliny posypat.
  • Místu, kam popel nasypete, by se měli obloukem vyhýbat slimáci; popel obsahuje sůl a ve slaném prostředí slimáci nepřežijí, jak uvádí web GardeningChannel.

Upozornění

  • Dřevěný popel v žádném případě nesypte ke kyselomilným rostlinám: rododendrony, azalky, borůvky a brusinky, vřesy a rašeliništní rostliny, kapradiny, barvínek, některé druhy růží, lupina mnoholistá, hortenzie, magnolie, jehličnany a mnoho jiných. Velké množství vápníku v popelu by rostlinám neprospělo, ba naopak by je mohlo zcela zahubit.
  • Využívejte popel výhradně z přírodního dřeva. Dřevo lakované, barvené či jakkoliv chemicky ošetřené je do zahrady naprosto nevhodné.
  • Popel neaplikujte příliš blízko k rostlinám, abyste je nespálili. Pokud totiž popel zvlhne, uvolňují se z něj soli a louh a je nutné, aby se tyto látky vyplavily co nejdále od stonků a listů.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]