Rady našich babiček, které uvítá každá hospodyňka

Naše babičky měly domácnost i hospodářství zvládnuté na výbornou jen díky plánování. Větší úklidy měly rozděleny podle ročního období. Tak třeba na jaře čistily koberce, v létě umývaly okna zevnitř i zvenčí a dbaly na pořádek jak kolem domu, tak uvnitř. Na podzim umývaly okna zevnitř a připravovaly obydlí na chladnější počasí. V zimě pak čistily matrace, protože dobře věděly, že chlad zlikviduje všechny prevíty usazené v nich.

Zkrátka každé roční období sebou přinášelo větší úklid. Žádný jarní a zimní na Vánoce, ale hezky 4x do roka dělaly větší úklid. Mezi tím samozřejmě kmitaly jako včeličky a nezahálely. Právě díky plánování a rozdělení si práce na menší a větší v pravidelných intervalech měly doma stále čisto a útulno. Nicméně i ony měly nějaké ty zlepšováky, díky nimž dokázaly ušetřit čas i peníze. Možná vám některé přijdou k duhu.

Ložní prádlo bez velkého žehlení

Už moje babička žehlila způsobem, že přeložila ložní prádlo na půl, pak ještě jednou na půl a z každé strany vyžehlila, přičemž vynechala žehlení v místě přeložení látky. Dřív se prádlo kropilo, dnes máme napařovací žehličky a ty práci usnadní a ještě více urychlí. Vyžehlit takto ložní prádlo je otázkou minutky.

Recyklace starého oblečení

Šetrnost byla u našich babiček samozřejmostí. Nikdy nic nepřišlo zkrátka. Ani potraviny, věci, nábytek či oblečení. Staré oblečení lze nastříhat na menší kousky a šikovnější použijí třeba na patchwork a dají vzniknout novému přehozu anebo lze využít na hadříky při úklidu.

Trik při mytí oken

Když budete umývat okna, dělejte na jedné straně vertikální tahy a na druhé tahy horizontální. Zůstanou-li na okně šmouhy, ihned vám bude jasné, zda jsou zvenčí či zevnitř.

Z jedné houbičky dvě

Babičky jsou skromné a šetřivé, ale má to něco do sebe. Jestliže rozříznete novou houbičku na mytí nádobí napůl, budete mít houbičky dvě. Menší houba se navíc rychleji vysuší a je tak menší riziko množení bakterií.

Mastnota na dřevěné podlaze

Podaří-li se vám vylít na dřevěnou podlahu něco mastného, ihned na to nalijte studenou vodou. Studená voda zabrání proniknutí tuku do dřeva a zamezí zanechání skvrn.

Voňavá domácnost i bez chemie

K provonění svého domova můžete použít skořici, vanilku, sušenou kůru z citrusů, ale i kůru stromů. Zkuste třeba nakapat na nějakou látku 100 % vanilkový roztok a rozmístit po bytě.

Pára na zaschlou špínu

Už naše babičky používaly páru na zaschlé zbytky jídel (mytí trouby, nádobí) i ulpělou špínu kdekoliv doma. Jen to musely dělat složitějším způsobem. My můžeme v dnešní době využít parní čistič. Díky němu ušetříte za čisticí prostředky.

Prací den

Naše babičky měly jeden den vymezený na praní velkého prádla. Ani dnes v době automatických praček to není k zahození. Ušetříte tím, protože nebudete muset prát každý den malé množství prádla, navíc odpadnou dotazy, zda je tričko ještě ve špíně, v sušičce či už ve skříni.

Obrázek: pixabay.com