Obsah živin v půdě je velmi proměnlivý. I během vegetace mají na jejich obsah podíl různé vlivy. Od deštivého počasí, přes samovolné chemické reakce, až po fakt, jakou péči záhonům věnujeme. Živiny musí být do půdy doplňovány, je-li našim přáním, aby zahrada fungovala co nejlépe.
O půdě se dozvíme nejpodrobnější informace tak, že si necháme provést rozbor odbornou firmou anebo se naučíme jednotlivé nedostatky rozpoznat sami. K nejdůležitějším prvkům patří vodík (formou zálivky), uhlík (není potřeba doplňovat, až na uzavřené skleníky), dusík (zpomalený růst rostlin, blednutí listů), draslík (rostlina živoří, špatně se vyvíjí kořeny, ovoce a zelenina jsou méně kvalitní a rychle se kazí, rostliny napadají houbové choroby), fosfor (opožděné a slabé kvetení rostlin, plody předčasně opadávají, slabá úroda), vápník (žloutnutí listů, opadávání a předčasné odumírání rostlin), křemík (často napadané rostliny různými škůdci). Pokud půdě chybí živiny, dá to jasně najevo.
Jak dodat půdě živiny?
Způsobů, jakými lze půdě dodat živiny existuje několik. Použít můžete posekanou trávu, která zajistí půdě draslík a dusík. Stačí, když umístíte v tenké vrstvě trávu do záhonků. Místo trávy lze použít i mulčovací metodu opadaným listím. Po skončení vegetačního období nahrňte 3 cm opadaného listí a polijte vodou. Dalším pomocníkem vedle trávy a spadlého listí jsou otrhané listy sklizené úrody. Tyto metody nejenže brání prorůstání plevele, ale dodají půdě živiny.
Pomůže i plevel
Plevel má dokonce i své plusy. Pokud vházíte do kompostéru kopřivy a jiný plevel, pomohou urychlit rozklad kompostu a jsou skvělým zdrojem dusíku. Ideální je plevel, který ještě nezačal růst. Vytáhněte jejich kořeny, usušte na slunci dva dny a teprve poté hoďte do kompostéru.
Lidská moč
Ačkoliv to zní jakkoliv nechutně, naši předkové moc dobře věděli, co činí, když močili na záhony. Lidská moč je opravdu balzám pro záhony, protože obsahuje dusík, draslík, fosfor a jedná se o kvalitnější hnojivo než to, co koupíte v obchodě. Použijte 1 šálek moči a 8 šálků vody na hnojení rostlin.
Živočišná hnojiva
Živočišný hnůj může vylepšit kvalitu půdy a pomoci tak vyřešit problém s neprospívajícími rostlinami. Patří zde kravský hnůj, koňský hnůj, drůbeží hnůj, ovčí hnůj
Dusíkatá hnojiva
Mezi dusíkatá hnojiva patří ty, která jsou logicky bohatá na dusík. Je to třeba rybí emulze (hnojivo vyrobené z ryb) či krevní moučka (sušená zvířecí krev z poražených zvířat). Krevní moučka navíc udržuje v uctivé vzdálenosti nezvané hosty – cizí kočky, psy apod.
Obrázek: pixabay