Pořídili jste si štěně? Poradíme vám, jak ho vychovat!

Fotografie: Depositphotos

Správná výchova je velmi důležitou součástí péče o vaše štěňátko. Je to dlouhý proces, který vyžaduje pořádnou dávku úsilí a trpělivosti. Pokud ale vytrváte, pak se vám to mnohonásobně vyplatí. Obzvláště začátek může být hodně velká zkouška pro vaše nervy.

První krůčky s novým členem domácnosti

Koupí granulí pro štěňata, pelíšku a hraček péče o psa nekončí. Právě naopak, jste teprve na začátku a je nutné přistoupit k výcviku. Samozřejmě nezačínejte s vychováváním ihned, co váš nový člen rodiny překročí práh dveří. Vše má svůj čas a jinak tomu není ani v tomto případě. Postupně, až když si pejsek zvykne na nové prostředí, začněte s jednoduchými povely. Pro začátek by mohlo bohatě stačit sedni, lehni, zůstaň, fuj a ke mně. Tyto povely jsou nezbytné pro jeho kontrolu a samozřejmě i bezpečnost.

Ruku v ruce s těmito začátky jde i učení, jak se chovat v domě nebo bytě. Je potřeba již od malička nastavit pevné hranice, aby pes věděl, kam může a co vše má dovoleno. Pokud mu například od mala dovolíte spát s vámi v posteli, pak věřte, že jej to v pozdějším věku budete opravdu hodně těžko odnaučovat.

Socializace je důležitá od malička

Čím dříve začnete, tím lépe. Alespoň co se socializace týká. Vystavujte ho postupně nejrůznějším situacím, dalším lidem a obzvláště zvířatům. Rychle se tak naučí, jak se v jejich přítomnosti chovat a jak by měl reagovat. Opět tím předejdete ve většině případech nepříjemným situacím. Pokud se bude od malička stýkat s ostatními zvířaty a lidmi, pak je minimální riziko, že vůči nim bude v dospělosti agresivní.

Výchova chce čas a trpělivost. Každý pes se učí jinak rychle a svým vlastním tempem, proto mu to nemějte za zlé. Naopak. Každý pokrok, úspěch nebo správně splněný úkol oceňte a odměňte ho pochvalou nebo mu za odměnu kupte nějaké prémiové granule pro psy či pamlsek.