Češi mají poslední šanci na povinnou výměnu kotlů. Brzy bude za používání starých typů hrozit vysoká pokuta

Fotografie: Pixabay

Staré kotle na uhlí už byste měli mít vyměněny za moderní zdroj vytápění, který neprodukuje tolik škodlivin. Nesplnění povinnosti může být pokutováno.

Kdo se doposud nedostal k výměně starého kotle, jenž už neodpovídá znění zákona, má nyní o prázdninách poslední šanci. A to se přitom o výměně starých kotlů na uhlí za nové hovoří již deset let. Je pravda, že movitější majitelé domů už dávno přešli na moderní a ekologické způsoby vytápění. Kdežto chudší rodiny na tuto změnu prostě peníze nemají. Vždy se najde něco, kde jsou finanční prostředky potřebnější.

Konec starých kotlů

Avšak stát vychází majitelům nemovitostí vstříc. V České republice je možné získat tzv. kotlíkové dotace na výměnu starých kotlů za nové, ekologičtější zdroje tepla. Tyto dotace jsou součástí programu Nová zelená úsporám, který má za cíl podporovat energetickou efektivitu a snižování emisí. Dotace pokrývají až 50 % způsobilých výdajů a mohou dosáhnout od 40 do 140 tisíc korun v závislosti na typu nového zdroje tepla.

Kromě výměny kotlů na pevná paliva, které nesplňují 3., 4. a 5. emisní třídu, můžete získat dotaci i na výměnu elektrického vytápění za systém s tepelným čerpadlem. Od září 2022 je možné v rámci programu vyměnit starý plynový kotel za tepelné čerpadlo. Je to reakce na potřebu snižovat odběr plynu v ČR. Pro získání této podpory je tu však podmínka: dům musí být alespoň částečně zateplený a musí dosahovat nejméně úrovně D v energetické náročnosti. Kdo zatepleno nemá, může v rámci jedné žádosti požádat zároveň o příspěvek právě na zateplení rodinného domu.

Tepelná čerpadla v ohrožení: EU zvažuje jejich zákaz kvůli ochraně životního prostředí

Jak výměna kotlů v rámci republiky pokračuje

Ministerstvo životního prostředí odhaduje, že v provozu nadále zůstávají staré kotle na uhlí asi ve 150 tisících domácnostech, jak uvádí web Deník. A jestliže k nim patříte a budete je používat k vytápění i po prvním září, hrozí vám pokuta 50 tisíc korun, neboť po domácnostech budou chodit kontroly. A věřte tomu, že většina jich přijde na přímé oznámení sousedů.

Tak už to v naší zemi chodí. Ale vraťme se k těm, kteří už zastaralý zdroj vytápění vyměnili za modernější. Dotace nabízené státem jim k tomu, aby staré kotle odstavili a vyměnili za bezemisní, významně přispěly. Těchto finančních podpor je celá řada a je možné je různě kombinovat, jak zmiňuje také web SeznamZprávy.

Kdo si není jistý, zda se na něj dotace vztahují a případně v jaké výši, může najít informace na webových stránkách Ministerstva životního prostředí. Případně na příslušném místním úřadu. Tam vás buď budou informovat, nebo vás odkáží na správná místa – krajské úřady sdělují, že s vyřízením žádosti o dotaci lidem bezplatně pomáhají. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás napsali i o dotacích pro nízkopříjmové domácnosti (senioři, osoby s invaliditou, příjemci podpory na bydlení).

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*