Grilování v paneláku by se měli sousedé pokud možno vyhnout. Tam, kde se na tom domluví, musí dodržovat bezpečnostní předpisy a být ohleduplní.
Jarní a letní večery přímo vybízejí k odpočinku na zahradách, terasách nebo balkonech. A je to také období grilování. Na zahradě či soukromé terase je to možné, ale co v bytových domech? I tam někdy některého ze sousedů napadne, že by si rodinka mohla něco ugrilovat. A to se nebude ostatním líbit. Ptáte se proč? Vlastnictví bytu s balkonem v bytovém domě dává majiteli určitá práva, ale přináší také řadu povinností a pravidel.
Grilování na balkoně bytového domu
Ani na vlastní zahradě nesmí grilující obtěžovat ostatní sousedy imisemi, tedy kouřem a zápachem. A v bytovém domě jsou jednotlivé jednotky a balkony tak blízko k sobě, že tam ještě navíc hrozí nebezpečí požáru. Ohniště nebo gril tam nedokážete zajistit tak jako na zahradě. Nehledě na to, že na zahradě majitel udělá škodu často jen sám sobě. V paneláku i současných bytových domech by grilování na balkoně mohlo ohrozit všechny majitele a nájemníky, nemluvě o požáru celého domu. Ke grilování patří často také hluk. Ani ten nesmí překročit určitou hranici, informuje web Blesk.
Možná si můžete myslet, že lze vycházet z toho, že nikoho na balkoně grilovat nenapadne. Avšak to je velký omyl. Takových lidí, kteří vám řeknou, že si na svém balkoně mohou dělat, co chtějí, je spousta. Jsou to bezohlední sousedé, kteří myslí pouze na svá práva, ale nikoliv na práva ostatních. A ani na bezpečnost – a rozdělání grilu na balkoně bezpečnostní riziko přináší. Takže kdo tohle dělá, nesmí se divit, když na něj ostatní zavolají policii. Kromě zápachu a hrozby požáru také může tento bezohledný soused znečistit ostatním prádlo, které často na balkonech visí.
Za tyto časté chyby stavebníků vám hrozí tučné pokuty. Podle stavebního úřadu je dělá stále více lidí
Kde chtějí mít vlastníci bytového domu jistotu, že se to stávat nebude, měli by si tento bod zanést přímo do domovního řádu, případně také do Stanov SVJ. Na webu BydlímeÚtulně jsme psali i o tom, že zdravější grilování si zajistíte jen s dokonale vyčištěným grilem.
Co o grilování na balkoně říká zákon
Občanský zákoník grilování na balkoně sice přímo nezakazuje, ale zároveň říká, že se máte chovat tak, abyste kouřem, pachem, hlukem atd. sousedy neobtěžovali. A při grilování na balkoně nejde pouze o obtěžování, ale také hrozí nebezpečí požáru. Pokud ovšem žijete v bytovém domě, kde je grilování sousedy tolerováno, anebo se na něm přímo dohodli, musíte mít správné vybavení.
Konkrétně gril, na němž je uvedeno, že ho lze používat i na balkoně, píše web dTest. Ostatní grily povoleny nejsou, neboť hrozí nebezpečí požáru. Obzvláště právě v horkých letních dnech. U plynových nebo elektrických grilů je velkou výhodou, že z nich nejde štiplavý kouř. Kdo má rád maso grilované na dřevěném uhlí, může si vybrat bezkouřový gril, z nějž se díky speciálnímu ventilátoru kouř také neuvolňuje. A v blízkosti grilu nesmí být žádné hořlavé předměty. Hned vedle by však měl stát hasicí přístroj.
Napište komentář