Postup na efektivní odstranění starých tapet ze zdi

Omrzely vás staré tapety a chcete nové, nebo jednoduše výměnu už potřebují? Sundat je není složité, ale poměrně časově náročné. Zejména v případě, že byly přilepeny opravdu dobře. Máte samozřejmě možnost dát nové na staré, ale to vám nedoporučujeme. Pod vrstvami tapet se mohou tvořit různé druhy plísní, které jsou častou příčinou alergií u dětí i dospělých.

Chcete-li předcházet zdravotním problémům svých blízkých, mít dokonalý interiér a zároveň se nesedřít z kůže, stačí se držet tří pravidel. Jednou provždy se tak zbavíte nechtěných nánosů starých tapet a všech nepříjemností, které byste kvůli nim mohli v budoucnosti mít. Držte se hlavně následujícího:

  • před začátkem si připravte správné nástroje,
  • vyzkoušejte na malé ploše, co bude fungovat,
  • odhadněte, kolik času budete potřebovat na odstranění všech tapet.

Než se pustíte do samotné práce, sundejte vše ze stěn, vypněte elektřinu v místnosti, odstraňte všechny kryty zásuvek a zásuvky, vypínače a veškeré další vodiče zajistěte páskou. Na podlahovou lištu nalepte igelit tak, abyste nepoškodili nic důležitého.

Nástroje, bez kterých se neobejdete

K důkladnému odstranění tapet budete potřebovat 7 až 15 cm dlouhý nůž, širokou kovovou špachtli, sprej, kbelík horké vody, žebřík a prostředek na mytí nádobí.

Na místech, kde bude tapeta držet obzvlášť dobře, můžete použít také aviváž, kterou v malém množství přidáte do horké vody a tento roztok nastříkáte na místo sprejem. Tapetu je nutné odstranit ihned, když je zeď vlhká.

Zkontrolujte rozsah prací

Práce s teplou vodou, postřikovačem a špachtlí není složitá. Zvládne ji každý. Nepostupujte ale rychle. Věřte, že na tuto práci potřebujete dostatek času. Tapetu musíte vždy odstraňovat ve chvíli, kdy je zeď vlhká, jinak poškodíte omítku pod ní. Postupujte proto pomalu, opatrně a po malých částech. Zapojit do toho můžete celou rodinu, a to včetně dětí.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]