Postupy zkušených hospodyněk, díky kterým bude bílé prádlo ještě bělejší

Teplé a slunečné letní počasí přeje tomu, abyste nosili bílé oblečení. Nejrůznější trička, šaty, topy i sukně jsou tak hitem letošní sezony. Bílé oblečení je sice krásné, ale bohužel také velmi náchylné na ušpinění. Prach, potraviny i pot jsou jeho nepřítelem. Nejen, že jsou na bílém oblečení mnohem viditelnější než na jeho barevných variantách, ale navíc se z něj také mnohem hůře odstraňují.

Naštěstí pro vás dnes máme několik tipů, s jejichž pomocí se nejrůznějších skvrn i na bílém prádle zbavíte snadno a rychle. Navíc jejich prostřednictvím i posílíte zářivou bělost oblečení. Výhodou našich triků je zároveň to, že se využívají sílu přírodních prostředků, nemusíte se tedy obávat toho, že byste vaše oblíbené oblečení poškodili nějakými agresivními chemickými látkami. Většinu ingrediencí zároveň máte vždy doma, zejména v kuchyni.

Jak odstranit odolné skvrny od potravin?

Pokud jste si vaše bílé tričko znečistili například rajčatovou omáčkou z těstovin či vám na bílé kalhoty ukáplo několik kapek červeného vína, zachovejte klid a připravte si tři citrony, sůl, vodu a trochu pracího prášku. Konkrétně do dvou litrů vroucí vody vymačkejte šťávu ze tří citronů a přidejte čtvrt šálku pracího prášku a jednu polévkovou lžíci soli.

Roztok nalijte do lavoru a namočte do něj vaše znečistěné bílé oblečení po dobu čtyřiceti minut. Po uplynutí tohoto času prádlo důkladně propláchněte v čisté vodě a nechte uschnout. Uvidíte, že po skvrně nebude ani památky.

Jak odstranit skvrny od potu?

Především bílé košile a halenky jsou náchylné na vznik nevzhledných žlutých skvrn od potu. Účinným způsobem, jak se skvrn zbavit, je posypat je nejprve trochou jedlé sody a následně sodu třít citronem rozkrojeným na půlku. Soda a citronová šťáva spolu budou reagovat.

Následně prádlo namočte na patnáct minut do teplé vody. Skvrny budou pryč. Na odstranění zažloutlých límečků či skvrn na prostěradle se doporučuje také jejich namočení do mléka a nechat v mléce hodinu působit. Poté oblečení nechte přirozeně uschnout, aniž byste ho propláchli čistou vodou. Teprve po jeho uschnutí ho následně vyperte jako obvykle.

Jak vybělit zašedlé prádlo?

Časem a pravidelným praním v pračce bílé prádlo ztrácí svou bělost a šedne. Jednoduchým trikem, jak oblečení jeho zářivou bělost navrátit, je nakrájet na plátky dva citrony a vložit je do lavoru s teplou vodou. Do roztoku následně na čtyřicet minut ponořte vaše zašedlé bílé prádlo a nechte působit.

Citron s vodou vaše bílé prádlo skvěle oživí a obnoví jeho bělost. S obnovením bělosti a odstraněním skvrn z bílého prádla pomůže také ocet, obvykle se doporučuje namočení prádla na dobu čtyřiceti minut do roztoku připraveného ze dvou litrů vody a půl šálku bílého octa. Následně prádlo důkladně propláchněte čistou vodou.

Fotografie: Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]