Smíchám 2 ingredience a po potravinových molech nezbyde ani stopa. Ušetřím tak spoustu peněz

Fotografie: Depositphotos

Potravinoví moli, známí také jako zavíječi mouční, jsou drobní škůdci, kteří se mohou do bytu dostat různými způsoby. A vrhnou se na vaše zásoby.

Často jsou zavlečeni do domácností s nákupem, kde mohou být přítomni ve zboží, jako je mouka, rýže nebo ovesné vločky. Moli mohou také proniknout do bytu otevřenými okny nebo větracími šachtami. Potravinoví moli mohou způsobit značné škody v domácnostech a potravinových skladech. Jejich larvy se živí širokým spektrem suchých potravin, ale chutná jim i čokoláda a ořechy.

Moli nejsou jen odpudiví, jsou i nebezpeční

Když se moli do potravin dostanou, jejich larvy produkují pavučinovité struktury a výkaly, které kontaminují potraviny a činí je nevhodnými k jídlu. To může vést k významným finančním ztrátám, protože veškeré napadené potraviny musí být zlikvidovány. Navíc, potravinoví moli mohou přenášet různé choroby, včetně salmonely a vajíček cizopasných červů, což představuje pro lidi zdravotní riziko. Proti zahnízdění potravinových molů je nezbytná prevence. Je tedy důležité, abyste potraviny, jichž se možnost zamoření moly týká, kontrolovali ihned, jak je přinesete domů.

Vhodné je pak uchovávání mouky a dalších produktů z obilovin a luštěnin v uzavíratelných nádobách. V případě, že by tam moli byli a vy je přehlédli, snadno zabráníte jejich šíření. Mouku při používání a možná i při uskladňování přesévejte. Nedělejte si jí příliš velké zásoby. V případě, že se moli v bytě objeví, je nutné infikované potraviny okamžitě vyhodit a důkladně vyčistit skříňky a spíž. Pro odstranění molů lze použít speciální pasti nebo spreje, které jsou určeny k použití v blízkosti potravin a jsou bezpečné pro lidi a domácí zvířata. Anebo použijte přírodní repelenty.

Tento přírodní trik je nejúčinnější prevencí proti octomilkám, za kterou neutratíte ani korunu

Jak na moly po domácku

Jakmile od molů vše vyčistíte, je čas na aplikaci jablečného octa, píše web Genialne. Ocet nařeďte vodou v poměru 1 : 1. Pak přidejte několik kapek esenciálního oleje. Může to být olej mátový, levandulový, eukalyptový, hřebíčkový či citronový. Tímto způsobem vyrobíte účinný odpuzovač potravinových molů. Levný a ekologický. Dejte malé množství do několika nádobek a umístěte je tam, kde skladujete potraviny, zejména však obiloviny.

Mouku uchovávejte v uzavíratelných nádobách
Fotografie: Pixabay

Web HomesAndGardens radí mimo jiné použít také bylinkové sáčky. Moli nesnáší vůni silných bylin, jako je levandule, rozmarýn, bobkový list a tymián. Můžete nasbírat svazky těchto bylin na své zahradě a nechat je proschnout. Pak jimi naplníte látkové sáčky a vložíte je do skříněk s potravinami. Kapku esenciálního oleje můžete taktéž přidat. Na BydlímeÚtulně jsme nedávno také napsali, jak si vyrobíte pasti na mouchy a vosy.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*