Poznat pukavce nebo staré vejce lze i bez rozbití skořápky. Jednoduchý test to hravě odhalí

Fotografie: Depositphotos

Vejce jsou běžnou potravinou v každé domácnosti. Používáme je jako samotné pokrmy, ale i jako přílohu nebo ingredienci. Zjistěte jak poznat, že je vejce čerstvé.

Vejce obohatí dobrou snídani, dá se dělat na spousty způsobů a má mnoho výhod pro lidskému zdraví. Spousta lidí ale přiznává, že ne vždy poznají, jestli je vejce čerstvé, aby se dalo bezpečně konzumovat. Vejce mají překvapivě dlouhou trvanlivost, pokud je máte dobře uschována. Jestliže máte „pukavce“, asi to zjistíte rychleji po čichu než podle vzhledu. Proto přinášíme několik tipů, jak si čerstvost vajec ověřit.

Čerstvost podle vzhledu vejce

Poznat čerstvost vejce můžete logicky podle vzhledu, když rozbijete skořápku. Pokud je čerstvé, udrží si svůj homogenní tvar, bílek se nerozteče a pevně se drží kolem žloutku. Žloutek by měl být nažloutlé barvy a měl by vypadat jako taková polokoule. Avšak čím je vejce starší, tím tmavší barvu žloutek má. V průběhu času může bílek dokonce zmodrat a mohou se objevit hnědé nebo červené skvrnky, což už samo o sobě nesvědčí o chutném a čerstvém vejci.

Zjistit čerstvost vajec ale můžete i bez rozbité skořápky. Stačí například vložit vejce do sklenice nebo misky se studenou vodou. Jestliže je vejce čerstvé, klesne úplně ke dnu, ale pokud naopak plave na vrchu vody, nemělo by se konzumovat, protože je špatné nebo shnilé. Shnilá vejce neboli „pukavce“ zjistíte už jen tím, že vejce rozbijete, avšak zápach z vejce vám dost možná na dobrou půlhodinu zanese místnost. Takové vejce už je k ničemu a nejde udělat nic jiné než ho vyhodit.

Ostatní faktory čerstvosti

Pokud si chcete vybrat kvalitní vejce v obchodě, zaměřte se na etiketu na obalu. Vejce můžete vybírat podle několika velikostí, které se označují úplně stejně jako velikosti oblečení. Nejmenší je S, další je M, L a největší je XL, které má více než 70 gramů. Z etikety na vejcích poznáte také třídu jakosti, například třída A označuje tříděná vejce určené k okamžité konzumaci, třída B označuje zase vejce netříděná, která mohou být skladována.

Fotografie: Pixabay

Na obalech u vajec najdete také čísla od 0 do 3, podle nichž zjistíte, od které slepice vejce pochází. Číslo 0 značí chov slepic v ekologických podmínkách, číslo 3 zase naopak chov slepic ve klecích, což už pro spoustu lidí také není příliš atraktivní. Samozřejmě se pak orientujte rovněž podle data minimální trvanlivosti a po zakoupení vajec si zjistěte, jak a v jakých podmínkách mohou být skladovány, ať nejste zklamaní dalším „pukavcem“.

Zdroj: TasteOfHome

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]