Poznejte tajemství zkušených hospodyněk, díky kterým bude úklid domácnosti hračkou

Fotografie: Freepik

Úklid a vaření patří bohužel mezi domácí práce, které jsou i v dnešní době považovány za typicky ženské. Jejích nevýhodou je, že zaberou poměrně velké množství času. Zejména úklid a nejrůznější čistění usazených nečistot, nepatří k našim nejoblíbenějším činnostem. Dnes pro vás proto máme několik triků, se kterými bude úklid mnohem snazší, rychlejší, efektivnější a také levnější. Budete totiž k němu potřebovat pouze tři jednoduché ingredience, žádné drahé speciální čisticí prostředky.

Trouba, vana, spáry i prádlo – jedlá soda funguje na vše

Šířka využití jedlé sody je obrovská, univerzálnější čisticí prostředek nenajdete. Skvělá je například při čištění trouby. K odstranění napečených usazenin v troubě se doporučuje smíchat půl hrnku jedlé sody s teplou vodou a vytvořit směs, která je konzistencí podobná pastě. Tuto pastu poté nanést do předehřáté trouby a nechat působit nejlépe po dobu několika hodin.

Následně vnitřek trouby s pastou postříkat dalším skvělým pomocníkem při úklidu, octem. Soda s octem bude následně reagovat a vytvoří pěnu, kterou pak hadříkem jednoduše setřete i se všemi nečistotami. Jedlou sodu ale oceníte i při čistění mikrovlnné trouby či nádobí s usazeninami od čaje a kávy.

V koupelně jedlou sodu můžete použít na čistění umyvadla vany i spár mezi dlaždičkami, stačí si z jedlé sody a vody vytvořit pastu a pomocí kartáčku spáry drhnout. Pokud chcete vaše prádlo zbavit nepříjemného zápachu, přidejte do pračky k pracímu prášku půl šálku sody.

Ocet vyčistí konvici, ledničku i podlahu

Ocet je známý zejména svými schopnostmi odstranit vodní kámen. Je tak výborným pomocníkem na jeho odstranění nejen z rychlovarné konvice či kávovaru, ale také z pračky, koupelnových baterií či obkladů.

Kromě toho ocet využijete při leštění oken či odstraňování zápachu z ledničky i kuchyňských skříněk. Zředěný ocet představuje snadný způsob jak vyčistit a zároveň vydezinfikovat podlahu. Lze ho bez problémů použít na všechny druhy podlahových krytin. Octem se dobře odstraňují také některé skvrny na oblečení, například ty od potu.

Citron nejen provoní, ale i zbaví bakterií

Výhodou citronu je, že kromě nečistot odstraňuje i nejrůznější škodlivé bakterie a choroboplodné zárodky. To navíc v kombinaci se svou příjemnou vůní, která zároveň pohlcuje případný nepříjemný zápach.

Skvělých výsledků citron dosahuje zejména při čistění dřevěné pracovní desky, stolu či prkýnek určených na krájení potravin. Ještě intenzivnějšího účinku pak dosáhnete jeho zkombinováním se solí, kdy sůl bude působit jemně abrazivně. S pomocí citronu se také zbavíte nepříjemných plísní v koupelně, stačí plíseň potřít plátkem citronu. Nakrájený citron se doporučuje nechávat jako prevenci před vznikem zápachu v ledničce.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]