Elektrospotřebiče bez vypínače je třeba vytahovat ze sítě. Jinak může hrozit i požár

Fotografie: Mark Gasoline / Creative Commons / Attribution 4.0

Vytáhnout toustovač ze sítě je zásadním úkonem po ukončení práce s ním. Některé nemají pojistku proti přehřátí, a to by mohlo skončit požárem.

K běžně používaným kuchyňským elektrospotřebičům patří v našich domácnostech toustovač. Při jeho nákupu – ale i při nákupu dalších elektrospotřebičů – dobře zvažte, kde ho budete nakupovat. Když si ho pořídíte někde na trhu, nikoliv ve specializované prodejně, může se vám stát, že si v bytě přivodíte požár, varuje HZSČR. Obzvláště tehdy, když ho zapomenete vypnout ze zásuvky nebo když porušíte některá další opatření.

Pojistka proti přehřátí

Co se týká toustovačů, nemají obvykle žádný spínač. Jejich funkce se spouští i vypíná zasunutím zástrčky do zásuvky. V praxi to znamená, že když začnete s toustovačem pracovat, nesmíte se od něj hnout. Ať pečete dva tousty nebo dvacet. Budete jen vyměňovat pečivo, a teprve až bude vše hotovo a vy vytáhnete šňůru ze zásuvky, pro vás příprava jídla i zabezpečení spotřebiče skončily a vy můžete odejít.

Starší typy se při dlouhodobě zapojeném spotřebiči v síti začnou přehřívat a pak od nich může vzplanout linka. Málokdo totiž používá toustovač někde jinde než na kuchyňské lince, která bývá často ze dřeva. Do novějších produktů však již výrobci začlenili pojistku proti přehřívání, takže ta hlídá, aby teplota nestoupla nad kritickou hranici. A to ani když zapomenete vytáhnout toustovač ze sítě. Jestliže se tedy k nákupu toustovače chystáte, zeptejte se obsluhy, zda vámi vybraný spotřebič pojistkou proti přehřátí disponuje.

Hasiči důrazně varují před kritickou chybou, kterou s prodlužovacími kabely dělá většina Čechů

A ještě lepší bude, když vám ji prodejce ukáže. Někdo vám totiž odsouhlasí, co chcete slyšet, a vy si můžete klidně přinést domů starý typ bez pojistky. A to je nebezpečné. Tousty si také připravují samy děti. Přiběhnou ze školy, vloží do přístroje bílý chléb, šunku a sýr, zapnou, svačinu vyjmou a pospíchají za kamarády. A na vypnutí si málokdo vzpomene. A to i z toho důvodu, že u jiných spotřebičů vypínání hlídat nemusejí. Nejčastěji děti totiž používají varnou konvice a ta se vypne sama.

Opatrnosti není nikdy nazbyt

Takže buďte při práci s toustovačem obezřetní a důsledně jeho šňůru vytahujte ze zásuvky. Někdy se stane, že vám zazvoní telefon, přijde návštěva anebo se zakoukáte na film – a malér může být na světě. Podobně je na tom i většina dalších menších kuchyňských spotřebičů: vaflovače, sendvičovače, topinkovače, domácí grily. Nikdy tedy od bezvypínačových elektrických zařízení neodcházejte bez kontroly, doporučují na webu Vlasta.

Toustovač je třeba vytáhnout ze zásuvky
Fotografie: Pixabay

Varováním může být každému situace, o níž píše web HodonínskýDeník: Od zapnutého toustovače chytla kuchyňská linka, neboť majitel bytu na spotřebič zapomněl. A ten hřál dlouho do noci. Majitel, kterého požár naštěstí vzbudil, se nadýchal kouře a odvezla ho záchranka. Škoda se vyšplhala „jen“ na 300 tisíc korun, neboť se požár podařilo rychle uhasit. A takových příběhů jsou plné noviny a krimi zprávy. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás také sepsali, proč byste měli velké elektrospotřebiče zapojovat rovnou do zásuvky, nikoliv přes prodlužovací kabely.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*