Trh s elektřinou projde těmito zásadními změnami, které budou mít vliv na každého z nás

Fotografie: Bran / Public domain

Trh s elektřinou se v Evropské unii dočká nových pravidel. Vyšla samostatná směrnice, pro niž členské státy připraví do půl roku národní legislativu.

Evropská unie schválila reformu trhu s elektřinou. Evropská komise předložila návrhy k uspořádání trhu s elektřinou zemí Evropské unie již v březnu loňského roku. A to v reakci na vysoké a nestálé ceny energie v roce 2022. V té době ceny energií prudce vzrostly v důsledku problémů s dodávkami plynu během války Ruska proti Ukrajině. Vysoké ceny plynu měly totiž bezprostřední dopad na ceny elektřiny. Ty jsou vzájemně propojeny v rámci systému založeného na žebříčku nabídkových cen. Tam nejdražší zdroj energie, obvykle na bázi fosilních paliv, určuje celkovou cenu elektřiny, uvádí web iDnes.

Trh s elektřinou v EU

Jednání o reformě trhu s elektřinou mezi Evropským parlamentem a Radou Evropské unie byla zahájena už loni v říjnu. A ukončena 13. prosince 2023, což znamená, že dohoda byla dosažena v průběhu dvou měsíců. A pak členské státy definitivně odhlasovaly reformu trhu s elektřinou v Evropské unii. Trh má být cenově dostupnější a pro spotřebitele přívětivější. Soubor nástrojů v oblasti cen energií umožní členským zemím zavést některá opatření na vnitrostátní úrovni. Tím se zmírní cenový tlak na občany i průmysl.

Reforma trhu s elektřinou byla schválena za belgického předsednictví, Českou republiku zastupoval místopředseda vlády Ivan Bartoš, píší na webu Echo24. Přijetím reformy trhu s elektřinou bude posíleno postavení spotřebitelů a zajištěna bezpečnost dodávek. Připravuje se i cesta pro stabilnější, předvídatelnější a udržitelnější trh s energií. Sem patří i urychlená výstavba větrných elektráren, která bude posílena i v ČR.

Úspora elektřiny sníží výdaje domácnosti. Je vhodné zvážit i odpojení televize a počítače

Co balíček reforem zahrnuje

  • Nařízení o uspořádání trhu s elektřinou, spolu s návrhem nařízení na ochranu proti manipulaci s trhem na velkoobchodním trhu s energií.
  • Ochranu zákazníků před kolísáním cen – spotřebitelé teď mají právo na smlouvy s fixní cenou, případně s dynamickým určováním ceny; o těchto službách musí obdržet základní a důležité informace.
  • Dodavatelé nebudou podle nových pravidel smět jednostranně měnit smluvní podmínky, jako tomu bylo dřív.
  • Jednotlivé členské státy budou moci zakázat dodavatelům přerušování dodávek elektřiny zranitelným zákazníkům, a to i během sporů mezi dodavateli a klienty: zranitelné skupiny odběratelů elektřiny mají být více chráněny před odpojením elektřiny.
  • Reforma zavádí mechanismus pro případy krize cen energií; v situaci velmi vysokých cen může Evropská unie vyhlásit regionální nebo i celoevropskou cenovou krizi elektřiny; to umožní členským státům přijmout dočasná opatření ke stanovení cen elektřiny pro malé a střední podniky, ale i energeticky náročné průmyslové spotřebitele.
  • Reforma dále podporuje systémy sdílení energie, které doplňují stávající ustanovení o komunitách obnovitelných zdrojů energie a občanských energetických komunitách.
Počet větrných elektráren se má zvýšit
Fotografie: Pixabay

V případě krize mají pomoci Rozdílové smlouvy

Jestliže ceny energie v případě krize příliš vzrostou, anebo se naopak významně sníží, mají to řešit Rozdílové smlouvy. V rámci tohoto systému veřejný orgán poskytne kompenzace výrobci energie, pokud tržní ceny příliš prudce klesnou. Naopak od výrobců inkasuje platby, budou-li ceny příliš vysoké. Využití rozdílových smluv bude povoleno u všech investic do nové výroby elektřiny, ať už z obnovitelných zdrojů, nebo z jádra. Na BydlímeÚtulně jsme nedávno psali i o tom, že vědci se snaží vyrobit solární panel, který vyrábí elektřinu i v noci.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*