Pračka plná nečistot bude díky několika jednoduchým krokům minulostí

Pračka je bez nadsázky nazývána vynálezem století. Díky snadnosti a účinnosti moderního způsobu praní ale mnoho lidí často zapomíná, že nečistoty z prádla, stejně jako různá uvolněná vlákna z textilií se v útrobách pračky usazují a časem mohou vytvořit nepříjemný zápach a snížit účinnost praní. Někteří se s tím smířili a co dva roky kupují pračku novou. To ale vůbec není nutné.

Čištění pračky nabízejí také různí opraváři jako servisní službu a mnoho chemických továren si na drahých produktech určených ke stejnému účelu vybudovalo výnosný byznys. Když se ale budete držet našich rad, velmi rychle zjistíte, že se velmi dobře obejdete jak bez čističů, tak bez opraváře i bez pravidelné výměny funkční pračky, která ale neúnosně zapáchá.

Mýdlo a program na 90°C

Nejsnazší způsob je pravidelně naplnit pračku běžným prostředkem na praní, případně jarem na nádobí a spustit program praní na 90°C, který zbaví pračku bakterií a docela dobře ji také vyčistí. Potíž je v tom, že tento typ rozpouštědel je z pochopitelných důvodů dosti šetrný a nevyčistí proto nečistoty, které se v pračce usazovaly po delší dobu. Tato metoda je vhodná, pokud máte novou pračku a čištění provedete dvakrát do měsíce. Pokud proceduru párkrát vynecháte, už se usazenin tímto způsobem zbavíte jen těžko.

Kyselina a jedlá soda

Účinnějším způsobem je proto použít na čištění pračky namísto běžného mycího prostředku směs octa nebo kyseliny citronové a jedlé sody. Obojí umístěte buďto do prostoru pro prací prášek, anebo lépe, přímo do bubnu pračky a spusťte prací proces na 90°C. Kyselina citronová má oproti octu výhodu absence typického octového zápachu, který by se sice v pračce neměl uchytit, ale v závislosti na množství nánosů by také mohl. Proto je kyselina lepší volbou.

Pro toto použití je ideální malý látkový pytlík, do něhož vsypete půlku sáčku kyseliny citronové a stejný díl jedlé sody, stáhnete šňůrkou a vložíte do bubnu pračky. Po doběhnutí pracího programu na maximální teplotu bude vnitřek pračky dokonale čistý, vydezinfikovaný a připravený pro další použití. Silná kombinace sody s kyselinou si poradí i s vodním kamenem a silnějšími nánosy.

Fotografie: Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]