Praktické a účinné způsoby, jak se poprat s nepříjemným mytím žaluzií, na které se často při úklidu zapomíná

Fotografie: Depositphotos

Čištění žaluzií patří mezi méně oblíbené činnosti v domácnosti, které se ale mnohým z nás nevyhnou. Čas od času je potřeba jim tuto péči dopřát. Podíváme se jak na to a jak si zajistit, aby naše žaluzie působily čisté delší dobu a tvořily tak příjemný dojem v naší místnosti.

V domácnosti běžně využíváme několik odlišných typů stínidel proti slunečnímu svitu. Jejich mechanika, ale i údržba je odlišná. Nejpraktičtější volbou do domácnosti jsou rolety, které lze jednoduše při západu sluníčka sklopit. Alternativám k roletě jsou žaluzie. Jejich funkce je shodná, jejich údržba je ale mnohem složitější.

Rolety nebo žaluzie, jaký je mezi nimi rozdíl

Čištění rolet se jeví na první pohled jako nejjednodušší. Jsou totiž opatřeny speciální vrstvou, která je odolná proti usazování vody a skvrn. Čištění rolet je tedy velmi rychlé, snadné a rolety jsou dlouhou dobu odolné proti nečistotám. Než se do čištění vrhneme, ujistíme se o materiálu, který byl na jejich výrobu použit. Obvykle roletu stačí stočit a následně setřít suchým hadříkem. Čištění rolet je velmi jednoduché také proto, že z tohoto důvodu nemusí být sundány ze zdi.

Mnohem obtížnější je čištění žaluzií. Díky tomu, že obsahují větší množství vodorovných ploch, jsou velmi náchylné k hromadění velkého množství prachu. Vyžadují proto pravidelné čištění. Nejlepší je žaluzie pravidelně čistit pomocí prachovky, která je vyrobená z peří. Každou lištu poté doporučujeme pečlivě a opatrně otřít vlhkým hadříkem. Směr stírání je vždy stejný a to od středu, směrem ven. Nezapomínejme na to, že jednotlivé plátky žaluzií, je potřeba pečlivě otřít z obou stran.

Jak si poradit s velmi odolnými skvrnami 

Pokud dojde k obarvení žaluzií, bude potřeba důkladnější ošetření. Pokud není možné skvrnu odstranit obyčejnou vodou, budeme muset sáhnout po specializovaném přípravku na tkaninu. Při jeho použití postupujeme vždy podle pokynů výrobce, které jsou uvedeny na obalu. Před použitím produkt vždy otestujeme na menším, hůře viditelném místě. Jedná se o chemikálie, může tedy dojít k trvalé změně barvy našich žaluzií. Pro rychlejší úklid můžeme využít vysavač, na ten se doporučuje umístit speciální nástavec s polstrováním.

Fotografie: Pexels

Pokud naše rolety potřebují opravdu důkladné čištění, sundáme je z okna a umístíme do vany. Necháme ji několik hodin namočenou v čistícím přípravků a poté pečlivě osušíme.

Péči ale potřebuje také navíjecí mechanismus na naší roletě nebo žaluziích. Ten bude potřeba čas od času pořádně promazat, aby vydržel co nejdéle funkční. Při jeho aplikaci musíme dávat velký pozor, abychom zbytečně neznečistili i žaluzie. Olej na nich totiž zanechává mastné skvrny.

Zdroj: Redakce

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]