Bílý ocet lze použít i jinak než jen v kuchyni. Vyčistíte s ním dokonale celou domácnost

Bílý ocet je sice přísadou do jídla, ale rozhodně nejde o jeho jediné použití. Dá se s ním totiž skvěle vyčistit i celá vaše domácnost. Když ho použijete tak zjistíte, že se zcela obejdete bez jakýchkoliv klasických čističů, které jsou mnohdy neúčinné, jsou drahé a také plné chemie. V těchto případech je nahradíte právě bílým octem.

Dezinfekce toalety

Musí být nejenom dokonale čistá, ale musí být také bez bakterií. Proto není lepšího pomocníka než právě bílý ocet. Plně postačí šálek octa, který přelijete do nádoby s rozstřikovačem. Následně aplikujte na všechny části toalety, potom nechte působit 20 minut a vlhkým hadříkem setřete. A je vyčištěno.

Leštění zrcadel

Stále je čistíte a stále jsou na nich šmouhy? Nezoufejte. Bílý ocet pomůže jak v případě zrcadel, tak i v případě oken i jakýchkoliv jiných skleněných ploch. Stačí smíchat půl šálku octa se stejným množstvím vody. Opět nalijte do rozprašovače a aplikujte v menším množství na skleněnou plochu. Tu následně vyleštěte kusem obyčejných novin.

Vyčištění vany

Jak docílit dokonale čisté koupelny? Jednoduše. Tu nejlepší čisticí směs získáte smícháním půl šálku bílého octa s jednou lžící jedlé sody – pozor na chemickou reakci, které vznikne. Potom tuto směs nalijte na houbičku a pusťte se do práce. Takto čistit můžete vanu, ale klidně i sprchový kout nebo umyvadlo.

Údržba obkladů a dlažby

Ani tady nebudete potřebovat chemii. Stačí vám půl šálku vody se stejným množstvím octa. Pomocí rozstřikovače nebo hadříku naneste na obklady a dlažbu, nechte chvíli působit a potom setřete. Při intenzivnějším znečištění použijte houbičku a klasické mechanické čištění.

Vyleštění kohoutků

Jsou na nich skvrny od vodního kamene, které je zbytečně hyzdí? Pokud ano, nezoufejte a použijte bílý ocet. Stačí zhruba jeden šálek, do kterého přidáte také šťávu z citronu. Běžně dostupná místa čistěte pomocí houbičky. U těch horších je možné použít třeba zubní kartáček s jemnými štětinami.

Dezinfekce ploch

Hlavně kuchyňského dřezu, nebo i kuchyňské linky. Čisticí a dezinfekční směs si vyroníte z šálku vody, dvou citronů, dvou lžic jedlé sody a poloviny šálku bílého octa. Vše dohromady smíchejte a pomocí hadříku nebo houbičky roztírejte všude tam, kde se chcete zbavit nebezpečných bakterií a mikroorganismů.