Praní prádla není zrovna nejlevnější záležitost. Naučte se v době energetické krize ušetřit

Fotografie: Depositphotos

Ceny za energie jdou neustále nahoru a jelikož se nepředpokládá, že by došlo k jejich brzkému zlevnění, pokuste se najít způsoby, jak za ně ušetřit například i při praní prádla.

Každý den dělají lidé v domácnosti několik činností, k nimž potřebují elektřinu. Za elektřinu se samozřejmě musí platit, ale můžete se podívat na několik způsobů, jak za ni ušetřit. Nemusíte nutně omezit své činnosti, ale můžete je přesunout na dobu, kdy za ně zaplatíte méně. Právě díky nízkému tarifu je možné šetřit peníze za energie, ale mnoho lidí netuší, že je něco takového možné.

Praní prádla není tou nejlevnější záležitostí

I když je praní prádla nutné, jedná se o vcelku drahou záležitost. Abyste snížili svoje účty za elektřinu, pokuste se držet několika triků, jak prát levněji. Díky tomu si ušetříte peníze například na hezkou dovolenou. Pračka je zařízení, které spotřebovává velké množství energie, a proto byste se měli pokusit omezit její používání.

Zjistěte si více informací o své pračce

Někteří lidé si zakoupí pračku, aniž by si o ní předem zjistili více informací. Například to, jaký má energetický štítek nebo kolik prádla se do ní vejde, je celkem podstatná informace pro ty, kteří by rádi ušetřili nějaké peníze. Jestliže vaše pračka unese jistý počet kilogramů, pokuste se tuto váhu dodržovat a nepouštějte ji příliš často poloprázdnou.

Fotografie: Pexels

Jestliže nevíte, jak poznat, že je pračka dostatečně plná, je k tomu jednoduchý trik. Pokud se vám mezi naplněnou pračku a buben vejde dlaň na výšku, máte toto zařízení přesně naplněné a můžete se pustit do praní. Dále se zaměřte na to, kdy se ve vaší domácnosti spouští nízký tarif. Tomu se dříve říkalo také noční proud, ale nemá ho každá domácnost.

Šetřete za energie díky nízkému tarifu

Každá domácnost nutně nemusí mít nízký tarif. Abyste ho získali, je potřeba splnit určité podmínky, jako je například používání energeticky náročného spotřebiče (přímotop, akumulační kamna, tepelná čerpadla nebo bojler). Takové spotřebiče se většinou v panelovém domě nenachází.

Nízký tarif se spouští primárně v hodinách, kdy nedochází k velkému odběru energie, a každý dodavatel energie má tyto časy nastavené jinak. Pokud máte doma některý z výše vypsaných energeticky náročných spotřebičů, můžete u svého dodavatele zažádat o nízký tarif. Váš dodavatel vám určí, jaká sazba u vás bude zavedena, a podle toho se u vás bude tento tarif spouštět v určitých hodinách.

Fotografie: Unsplash

Poznamenejte si spouštění nízkého tarifu

V českých domácnostech se spouští primárně přes noc a poté v polední hodiny. Pozor si dávejte na to, že o víkendu se tyto časy liší a bývají hlavně v noci a odpoledne. V momentě, kdy se dozvíte, ve kterou dobu se u vás tento tarif spouští, vypište si časy na papírek. V tyto hodiny je nejlepší spustit spotřebiče, jež není nutné používat v jisté hodiny (myčka, pračka, příprava jídla na druhý den, dobíjení některých zařízení a mnoho dalších).

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]