Ručníky čisté a jemné jako z hotelu. Stačí zahodit aviváž a přestat utrácet peníze za drahé prostředky z drogerie

Fotografie: Depositphotos

Asi každý se chce po příjemné koupeli nebo bazénu osušit v jemném a příjemném ručníku. Jenže se zdá, že bez použití aviváže je to nemožné. Ve skutečnosti ale není.

Mnoho lidí stále častěji volí čisticí prostředky na bázi přírodních složek. Je to z toho důvodu, že chemické čisticí prostředky obsahují toxické složky, jež jsou nebezpečné pro zdraví a životní prostředí. Mít měkké a voňavé ručníky je ovšem možné, aniž byste se museli uchýlit k aviváži. Ekologické a přírodní alternativy mohou nahradit znečišťující chemikálie. Pokud se snažíte zajistit si měkkost svých ručníků, ale z pračky vycházejí jen drsné, prozradíme vám několik ekologických tipů, které si můžete osvojit, aby prádlo bylo šetrné k životnímu prostředí, měkké a zářivě čisté.

Na měkké ručníky pomůže jedlá soda

Určitě znáte účinnost jedlé sody jako víceúčelového produktu pro domácnost v několika funkcích. Své využití má však i při praní prádla. Někteří by tomu možná nevěřili, ale jedlá soda může nahradit aviváž, zvláště když je hypoalergenní. Tento velmi účinný bílý prášek čistí, pomáhá změkčit vlákna a snížit hladinu vodního kamene ve vodě, aby byla jemnější. Navíc deodorizuje a rozjasňuje barvy prádla a působí jako odstraňovač skvrn na zářivě čistém oblečení.

Fotografie: Pixabay

Do umyvadla obsahujícího 2 litry vody nasypte 5 lžic jedlé sody, ručníky namočte a nechte roztok působit celou noc. Poté pomocí ručního mytí a použití marseillského mýdla vše přeperte a máte hotovo. Vzhledem k tomu, že tento produkt je bez parfemace, můžete přidat několik kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru, abyste jim dodali nádech svěžesti. Další metodou je přidat asi 5 lžic jedlé sody přímo do bubnu pračky a je hotovo. Vaše ručníky získají zpět svůj lesk a hebkost.

Skvělé účinky má i bílý ocet

V této souvislosti hraje bílý ocet při změkčování prádla stejnou roli jako jedlá soda. Jestliže je tato přísada účinná pro odstranění vodního kamene z kávovaru, je užitečná i pro změkčení prádla. Ocet, dnes velmi módní, používaly již naše babičky, které zjistily jeho účinnost jakožto přírodní dezinfekce všech povrchů v domě. Umožňuje také vnést do prádla jemnost a hebkost. Právě jeho schopnost rozpouštět vápenec obsažený ve vodě dělá z tohoto produktu vynikající aviváž pro veškeré oblečení.

Má také výhodu, že na prádle nezanechává žádný zápach a zároveň umožňuje údržbu pračky. Stačí, když přidáte 2 lžíce bílého octa přímo do přihrádky na aviváž. Můžete si také vyrobit vlastní aviváž smícháním 50 cl filtrované vody, 25 cl bílého octa a 10 kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru pro příjemnou vůni. Díky této aviváži budou vaše ručníky čisté, měkčí a voňavé, jak si přejete, a zároveň vám pomůže chránit jemné textilie a citlivou pokožku.

Kyselina citronová nebo citron

Kyselina citronová, která má stejné vlastnosti jako bílý ocet, je přírodní změkčovadlo, jež současně bělí a čistí vaše prádlo. Smíchejte 100 gramů kyseliny citronové v 1 litru destilované vody a nalijte tuto tekutinu přímo do přihrádky na aviváž v pračce. Chcete-li, aby vaše prostěradla nebo ručníky příjemně voněly, můžete do tekutiny přidat několik kapek esenciálního oleje podle vašich preferencí.

Aby bylo vaše prádlo čisté, měkké a voňavé, i citron je vaším ideálním spojencem, rozhodně více než toxičtější bělidlo. Díky obsažené kyselině octové a citrusové vůni připomínající slunce vám navíc umožní provonět prádlo a dodat mu veškerou jeho jemnost a svěžest. Do umyvadla s vodou přidejte šťávu z citronu a trochu octa a nechte ručníky několik hodin máčet v této vodě. Poté prádlo jen opláchněte a nechte uschnout na čerstvém vzduchu.

Zdroj: Recettesplat

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]