Pravidelné čištění pračky je nutnost. Instalatér prozradil na co se zaměřit

Fotografie: Freepik

Přestože je pračka jedním ze spotřebičů, jejichž vnitřní technologické prostory jsou pravidelně promývány, je nutné ji pravidelně čistit. Čištění pračky je důležité zejména kvůli velké variabilitě odplavovaných nečistot včetně vysoce koncentrovaných pracích prostředků, které mohou ulpívat na kovových komponentách a způsobovat tak jejich postupnou degradaci.

Kromě pracích prášků a gelů se mohou v jednotlivých částech pračky, tzn. především bubnu, přívodních a odvodních systémů a jejich součástí, postupně usazovat vodní kámen, mastnota či tužší částice, které způsobují nižší účinnost pracího procesu zejména perete-li na nižší teplotu.

Co dělat, když jde z prádla i bubnu nepříjemný zápach

Pračka obvykle začíná snižovat efektivitu praní, pokud se před i po praní objevuje typický zápach vnitřních prostor i prádla. Ten je způsoben bakteriemi, které se zachytávají a následně množí na gumovém těsnění bubnu. Že se bakterie ve vaší pračce usadily, poznáte podle postupného rozvoje nevzhledných černých teček. Právě ony jsou nositeli nepříjemného zápachu, který se dostává především do prádla při praní na velmi nízké teploty.

Bakterie se množí především v prostředí s vysokou koncentrací pracího prostředku (tedy pokud se dostatečně nerozpustí nebo jej používáte nadměrné množství), teploty kolem 30 a 40 °C navíc šíření jejich kmenů podporují. Jak se jich tedy účinně zbavit?

Správné používání a čištění pračky

Chcete-li mít prádlo vždy perfektně čisté a voňavé, je potřeba se o pračku správným způsobem starat. Péče o pračku spočívá ve výběru vhodných pracích procesů, a také v pravidelném čištění. Zde je pár návodů, jak na to.

Fotografie: Freepik

Optimální dávkování a tekuté prací prostředky

Bakterie se objevují především v pračkách, v nichž je praní realizováno práškovými pracími prostředky. U těchto nemusí vždy dojít k úplnému rozpuštění a vytváří tak velmi příznivé prostředí pro množení mýdlových bakterií, jež se usazují v bubnu, ale také v dávkovači či přívodních a odvodních hadicích.

Používání tekutého prostředku s homogenizovanou prací směsí tento problém částečně eliminuje, v případě, že není aplikován ve vysokých koncentracích. Pokud se již bakterie ve vaší pračce usadily, je potřeba provést akutní zásah a následně aplikovat preventivní postupy. Jedná se především o následující:

  • akutní odstranění bakterií provedete vypráním velmi špinavého prádla na vysokou teplotu, případně ji naplňte úklidovými hadry a dvakrát zadejte dlouhý prací proces na vysokou teplotu se 2 tabletami do myčky
  • vyčistěte pračku speciálním prostředkem
  • optimalizujte dávkování pracího prostředku tak, aby v bubnu, dávkovači ani hadicích nezůstávaly hrudky
  • pravidelně střídejte praní na nízké a vysoké teploty

Čištění pračky

Samotné pravidelné čištění pračky je procesem, který zajistí dlouhodobě kvalitní výsledky praní a výrazně zvyšuje životnost spotřebiče. Při čištění je potřeba se zaměřit na jednotlivé součásti pračky, a to:

  • dávkovač – lze jej obvykle vyjmout, následně je potřeba důkladně odstranit ulpělý prášek (i z nádržky, v které je nasazen) a do sucha je vytřít
  • buben – může být zanešený nerozpuštěnými prostředky, vodním kamenem či nečistotami, které lze pravidelně odstraňovat střídáním teplot praní a také používáním vysokých teplot, objeví-li se na bubnu rez, je potřeba ji vyčistit speciálním prostředkem
  • filtr – by měl být pravidelně kontrolován a zbavován zachycených nečistot – lze jej vyjmout z pračky a vymýt
  • těsnění a dveře – těsnění na bubnu i dveřích pravidelně otírejte vlhkým hadříkem a odstraňujte všechny menší i větší nečistoty, po praní nechávejte dveře otevřené, aby se odpařila voda

Odvápnění pračky

Pračka by se měla také pravidelně odvápňovat, aby nedocházelo k usazování vodního kamene na topných tělesech. Vodní kámen pochází z tvrdé vody a může topná tělesa podstatně poškodit. Pokud používáte tekuté prostředky, ty obvykle již obsahují změkčovače vody a snižují tak riziko usazování vodního kamene, i v takové m případě je však nutné alespoň 1 za měsíc provést odvápnění. Kromě komerčních prostředků lze aplikovat také tyto domácí čistící prostředky – vždy je potřeba spustit prací proces na vysokou teplotu (90-95 °C) a nejvyšší otáčky:

  • 1 l octa
  • hrnek jedlé sody
  • tabletu do myčky

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]