Horké letní dny mohou negativním způsobem ovlivnit květiny na naší zahradě. Je zapotřebí jim věnovat speciální péči a dopřát jim dostatek vody.
Během teplého počasí mají naše květiny větší tendenci usychat. Aby se tak nestalo, snažíme se je pravidelně zalévat a nebojíme se použít i velké množství vody. To ale vždy nemusí být tím nejlepším řešením. Ba naopak, nesprávným zaléváním můžeme květinám velmi ublížit. Zalévání v letních dnech má totiž svá pravidla, na která bychom neměli zapomínat. Velký vliv má totiž nejenom množství vody, které k zalévání použijeme, ale i doba, kdy květiny zaléváme.
Roli hraje nejen doba zalévání, ale i jeho četnost
Během horkých letních dnů bychom naše venkovní květiny měli zalévat pouze v brzkých ranních hodinách. Pokud totiž rostliny zalijeme později, sluneční paprsky jsou již moc silné a kapky vody, které se na listech našich květin po zalévání nacházejí, je k sobě přímo lákají. Mohlo by tak dojít ke spálení našich rostlin, což je něco, co rozhodně nechceme. Květiny ale můžeme zalévat také k večeru, a to ideálně po 19:00. Večerním zaléváním ale můžeme přispět k tomu, že kořeny začnou rychleji hnít.
K tomu také dochází v případě, že květiny zaléváme během dne. Teplo, které na naše květy působí, totiž v kombinaci s vlhkostí může vést ke vzniku plísní a bakteriálních onemocnění. Díky tomu, že budeme květiny zalévat v ranních hodinách, také zajistíme to, že se voda dostane hluboko do kořenů, a podpoříme tak nejen výživu, ale i růst našich květin. Frekvence zalévání je závislá na místě, kde je naše květina umístěna, ale také na druhu květiny. Dobré je si vyhledat informace ohledně konkrétní květiny a těmi se řídit.
Speciální péči musíme věnovat i květinám pěstovaným doma
Všeobecně ale platí, že pokud zjistíme, že půda kolem květiny je suchá, je zapotřebí ji zalévat častěji. Známkou nedostatečného zalévání jsou také zvlněné listy. V letním počasí je lepší zalévat květiny méně často, ale větším množstvím vody. Také pamatujte na to, že rostliny, které jsou umístěné v květináčích (například na balkoně nebo terase), vyžadují v teplém počasí mnohem více vody než květiny, které jsou zasazené na zahradě. Rostliny je vhodné zalévat dvakrát denně a využít pomoci mulčovací kůry nebo kůry z jehličnanů.
V období kolem pravého poledne je dobré květiny přesunout pod deštník nebo na místo, kde je stín. Květiny na terase je mnohem lepší mít umístěné v květináčích z plastu, než v květináčích z kovu, protože jeho stěny se velmi rychle zahřívají. Zapomínat nesmíme také na techniku zalévání. Voda na zalévání by měla být vlažná, nikoliv ledová. Ideální je voda dešťová nebo převařená. Je dobré nezalévat celou květinu, ale ideálně jen půdu, ve které je květina zasazená. Pro růst a vývoj rostliny je totiž důležité, aby dostatek vody měly právě její kořeny.
Zdroj: GardeningKnowHow