Rostliny, které se vyplatí pěstovat – čistí ovzduší

Bylinky, květiny a další rostliny jsou součástí každé domácnosti. Tedy rozhodně by neměly u nikoho doma chybět. Nejenže krášlí a zútulní obydlí, můžeme po nich sáhnout jako po přírodním léku, dochucovadla pokrmů, ale mají i další výtečnou schopnost. Pomáhají čistit ovzduší.

Problém znečištěného ovzduší se netýká pouze venkovního prostředí, ale i domácností. Ať už je to prach v kobercích, na nábytku, policích, v matracích, závěsech a jiných látkách. Mnohé rostliny spolehlivě fungují i jako čistička vzduchu.

Přírodní čistička vzduchu

Rostliny spotřebovávají těkavé organické látky, které potřebují pro svou výživu a na oplátku obohacují vzduch kyslíkem a vlhkostí. Výhodou jsou také pro ty, kteří milují spíš teplo a nějak často doma nevětrají – v místnostech se tak hromadí oxid uhličitý, který může způsobovat bolest hlavy, závratě a slabost. Rostliny si na něm pochutnají.

Uvolňují rovněž silice, které desinfikují a osvěžují ovzduší, čímž pozitivně ovlivňují naše dýchací ústrojí. Jako příklad můžeme uvést eukalyptus, ale i další bylinky, které jsou známé svými kladnými vlastnostmi proti alergiím, astmatu a dalším dechovým potížím. Jaké rostlinky si tedy rozhodně pořídit do své domácnosti?

Rostliny s čistícími a detoxikačními vlastnostmi

Aloe vera – řadí se do skupiny sukulentů. O aloe je známo, že jde o léčivou a zdraví prospěšnou rostlinku. Mimo to dokáže absorbovat toxiny z ovzduší, takže díky ní budete mít doma čistší vzduch.

Dracena – je nenáročná rostlinka, která nevyžaduje žádnou speciální péči a nepotřebuje ani náročné podmínky pro pěstování. Říká se jí továrna na kyslík a rovněž dokáže čistit vzduch od toxických látek

Lopatkovec – pyšní se nejen atraktivním vzhledem, ale i schopností pohlcovat škodliviny, alkohol aceton, toluen, formaldehyd.

Tchýnin jazyk – je častým zdrojem vtípků, ale rovněž největším kandidátem pro začínající pěstitelé. Jde o velmi odolnou rostlinku a kyslík produkuje hlavně během noci, proto je vhodné mít ji třeba v ložnici.

Palma Areka – mít doma palmu není dnes už nic neobvyklého. Mimo svého půvabu přinese do vašeho domova i velkou výhodu. Pyšní se velkým množstvím vyprodukovaného kyslíku a perfektně zvlhčuje ovzduší.

Obrázek: pixabay