Zalévání květin je podstatnou součástí péče, avšak je důležité vědět, kdy je to nejvhodnější. Při nedostatku nebo naopak přebytku tekutin se rostliny mohou poškodit.
Zalévání zahrádky je důležité, a to především v období letních veder, kdy teploměr ukazuje vysoké hodnoty. I když se možná zdá, že zalévání květin není žádnou vědou, je to činnost, při níž je snadné udělat chybu. Důsledkem toho jsou rostliny, které nejsou schopné přijímat látky, jež potřebují, a to způsobuje chřadnutí a následné odumírání. Proto je podstatné vědět, jestli je lepší zalévat zahrádku večer, nebo ráno.
Kdy zalévat a proč?
Prvním krokem ke šťastným rostlinám je mít dobrý plán. Někdy je však těžké trefit ideální čas pro zalévání zahrádky, ale přesto byste to neměli dělat spontánně a kdy si vzpomenete. Může být také užitečné vědět, že je lepší zalévat méně často, ale vydatněji. To znamená zajistit rostlinám dostatečné množství vody, jež se dostane do systému kořenů, a zároveň to také usnadní práci na zahrádce. Ideální dobou pro zalévání je ale ráno.
Možná nejste ranní ptáčata, ale pokud chcete mít prosperující zahrádku, vyplatí se změnit návyk a vstávat o něco dříve. V této části dne je teplota vzduchu i v létě poměrně nízká. Díky tomu se voda, kterou na půdu nalijeme, neodpařuje příliš rychle a má šanci proniknout hluboko do země až ke kořenům. To umožňuje rostlinám uchovávat dostatek vody, aby přežily celý den i v horkém počasí.
Má smysl zalévat zahrádku i večer?
Zalévání rostlin na zahrádce večer je ideální řešení pro ty, kteří nemají čas na zavlažování ráno. V tomto případě se však doporučuje zalévat v pozdních odpoledních hodinách nebo v podvečer. Je sice pravdou, že zavlažování rostlin takto pozdě nebude pro proces fotosyntézy tak přínosné, ale je i tak přijatelnou variantou. Je ale potřeba počítat s tím, že část zásob vody budou rostliny využívat v noci, takže nebudou druhý den tak dobře chráněny. V horkém počasí to může být pro citlivé rostliny i fatální.
Pokud se rozhodnete pro zalévání v odpolední době, je třeba dát si pozor. Odpolední a večerní zalévání zahrádky vyžaduje více pozornosti a přesnosti. S větším množstvím vody to je třeba nepřehánět, protože její nadbytek může vést k uhnívání kořenů a zvýší to i náchylnost rostlin k houbovým chorobám. Je také třeba dbát na to, aby se voda nedostávala do kontaktu s nadzemními částmi rostlin, protože to může vést k uhnívání listů.
Zdroj: Porady Interia