Vytřít podlahu je jednou za čas potřeba prakticky kdekoli. Pokud na to ale půjdete špatně, nejenže ji za chvíli budete muset čistit znova, ale hrozí vám totiž i poškození povrchu.
Na vytírání podlahy zdánlivě není nic těžkého. Zajistit ovšem její skutečnou čistotu je přece jen trochu věda. Každá domácnost má svůj vlastní rytmus, frekvenci a také nástroje. Problém je, že špatným postupem přítomnou špínu jen naředíte a můžete končit i se stejným povrchem, s jakým jste začali. Ať jsou to parkety, dlažba nebo plovoucí podlaha, každý druh vytírání má nějakou vnitřní logiku. Jakmile ji budete následovat, čistota je zaručena.
Systém spojený s vysáváním
Jakmile se pro vás vytírání stane soustavou více úklidových činností, mělo by přijít až úplně nakonec. Důvod je zcela prostý – pokud potom budete ještě něco uklízet, podlahu opět zašpiníte. Bude-li „zlatým hřebem večera“, nepřidáváte si práci navíc. Ještě než se do něj pustíte, bez diskusí celou podlahu vysajte. Čím méně špíny tam bude, tím snadnější bude samotné vytírání. Dalším častým problémem je volba čisticího prostředku.
Hodně lidí se totiž stále řídí pravidlem, že když to pění, mohou to použít. Někdy jde i o normální saponát na nádobí. Pravdou ovšem je, že každý povrch vyžaduje něco trochu jiného, ať už je to vinyl, dřevo nebo kamenná dlažba. Vytření mopem je obvykle rychlé, avšak dojde během něj spíše k zředění špíny. Ta se navíc mnohem lépe dostane do spár mezi dlaždicemi. Pro lepší výsledky použijte dva kbelíky – jeden na čistou a jeden na špinavou vodu.
Jak na parkety nebo dlaždice?
V případě klasických parket budete potřebovat mop s potahem z mikrovlákna. Vyhněte se také použití bělidla, použijte mýdlo s neutrálním pH a teplou vodu. Na dlaždice se můžete vrhnout klasickým mopem a do vody přidat šálek octa. Zlatou zásadou je také předem mop důkladně vypláchnout, a to včetně ždímacího košíku. Tak se vyhnete riziku toho, že po celém dlouhém vytírání bude místnost sice vypadat čistá, ale bude pěkně zapáchat.
Domácí recept na vytírací lázeň
Na podlahu z dlažby, laminátu nebo dřeva potřebujete pro dobrý výsledek silný a tvrdý mop. Než začnete s vlastní očistou, namočte mop do horké vody s bělidlem a tekutým mýdlem. Do kbelíku si pak připravte následující směs:
- ¼ šálku octa,
- citronové kapky,
- 1 polévkovou lžíci saponátu na nádobí,
- několik kapek esenciálního oleje podle vlastní volby (zaručí následné provonění),
- dostatek teplé vody.
Nebraňte se technice
Není od věci vyzkoušet i modernější způsoby než je mop a hadr. Snadno najdete mnoho elektrických pomocníků, kteří kombinují více zmíněných funkcí – například vytírání a vysávání. Budou se vám zvláště hodit na odolnou špínu, s níž si ani mopy většinou neporadí. Jejich technologie navíc brání zápachu, který někdy zůstává i po důkladně umytém mopu.
Pokud je hlavice mopu odnímatelná, můžete ji klidně vyprat v pračce. V případě, že se nijak sundat nedá, vás nejspíš bude čekat nákup nové.
Zdroj: Athensmagazine