Kde se nejvíce hromadí bakterie? Určitě máte většinu předmětů doma, protože je používáte denně a nemyslíte na to, že byste je měli pravidelně čistit. Překvapivě pro některé nejšpinavějším místem není toaletní míse, jak by se mohlo zdát.
I když máte doma sterilně uklizeno, bakterie si místo najdou
Mikroorganismy a bakterie jsou přítomné všude, nikdy doma neuklidíte natolik dobře, aby vaše pokoje byly sterilní. Víte, které položky ve vašem bytě jsou bakterií plné, i když to není na první pohled vidět?
V našem seznamu najdete různé předměty, ale nepatří sem WC sedátko, které byste sem jistě zařadili. Rukojeť na dveřích je první věc, které se dotýkáte, když přijdete domů. Často ji použije také kurýr nebo poštovní doručovatel. Snadno se tak přenášejí bakterie z jednoho na druhého. Proto je dobré kliky často čistit.
Prkénko na krájení masa nebo zeleniny se bakteriemi jen hemží. Doporučuje se mít několik prkének na různé druhy potravin. Mycí houba je také místo, kde se bakterie rády množí. Výzkum ukázal, že je dokonce 200 000x špinavější než toaletní sedátka. Vlhký a teplý interiér je ideálním místem pro mikroorganismy.
Klávesnice od počítače nebo kuchyňské utěrky jsou častým zdrojem bakterií
Když si sednete k počítači, určitě si pokaždé neumýváte ruce. Navíc nad klávesnicí dost často konzumujeme jídlo nebo pijeme nápoje. Je tedy důležité pravidelně klávesnici čistit. Stejné pravidlo platí i pro počítačovou myš.
Také ovladače od televize se dotýkáme několikrát denně a nejsme to jen my, ale také ostatní členové rodiny. Často se stane, že je mezi tlačítky tolik nečistot, že ovladač přestane úplně fungovat. Kuchyňské utěrky by se měly velmi často měnit a hlavně prát na 60 stupňů, při kterých se bakterie ničí.
Kartáče a hřebeny na vlasy patří mezi předměty, kde se bakterie vyskytují ve velkém počtu. Je nutné je tedy často umývat, nejlépe šamponem. Vařečka je oblíbeným nástroj v kuchyni. Věděli jste ale, že na ní ulpívá mnoho mikroorganismů? Jestli máte oblíbený kousek třeba po babičce, věřte, že je nejlepší ho vyhodit.
Kartáček na zuby je nutné si měnit každé tři měsíce. Ale děláte to tak? Pokaždé, když necháte otevřené záchodové prkénko, bakterie se dostanou na mnoho předmětů, mezi které patří také zubní kartáček.