Žena doslova za drobné koupila starý opuštěný dům. Vlastnoručně si ho přestavěla k obrazu svému

Fotografie: Dmitry Makeev / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Hodně lidí utrácí za své vysněné domovy nemalé částky. Dnešní doba však někdy nabízí velmi alternativní způsob. Jeden takový zvolila i Maxine Sharples.

Její příběh se odehrál v Liverpoolu ve Spojeném království. Toto město totiž před pár lety zahájilo velmi specifický projekt. Nabídlo lidem ke koupi za symbolickou cenu 1 libry velmi zchátralé nemovitosti. Takové, s nimiž si vedení města nedokázalo samo jakkoli poradit a způsobovaly tak více starostí než užitku. Právě v tomto programu koupila Maxine viktoriánský dům, který měl však v tu dobu podobu hromady sutin. A ano, stál ji jen jednu libru. Co ale dál?

Místo, které bylo 15 let prázdné

Tento dům byl velmi dlouho opuštěný. Podobný projekt jako Liverpool aplikují i další města, například v Polsku. Zkoušejí touto cestou dát nový život rizikovým či velmi opuštěným čtvrtím. Je zjevné, že dům potřebuje rozsáhlou rekonstrukci doslova od podlahy. Současně měla nová majitelka velmi silnou motivaci ke změně. Aby mohla dům koupit, musela se zavázat ke kompletní rekonstrukci do 12 měsíců. K tomu došlo v roce 2020 a Maxine se do toho pustila ihned.

Cihly se tu dle ViralVideo rozpadaly pod rukama, to samé se dělo s okny ve zdech. Během jednotlivých fází stavby tak čelila mnoha překážkám. Nenechala se však ničím odradit a krok po kroku pokračovala v úpravách. Nejdřív byla totiž Maxine nezaměstnaná, prakticky všechno tak stálo čistě na ní. Načasování bylo ovšem skvělé, protože předtím zdědila 60 000 liber (1,6 milionu korun) po otci. Ten zemřel o rok dříve a Maxine se o dědictví dozvěděla měsíc před koupí.

Doslovné znovuzrození

O mnoha zajímavých rekonstrukcích už jsme na Bydlíme Útulně psali. A nemálo budov bylo v podobně dezolátním stavu jako tato. Proměna z rukou Maxine je ovšem ohromující. Ruina připravená k demolici se pod jejíma rukama změnila v něco krásného, jak potvrzuje i Insider. „To místo se naprosto rozpadalo, ale já si ho prostě zamilovala,“ říká. „Byla to jedinečná šance a já se jí chopila. Ten dům na mě volal bez ohledu na stav, v jakém zrovna byl.“

Moderní nomádka žije s kočkou v plně vybaveném autobusu. Ve svépomocí postaveném voze šťastně cestuje

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]