Naučte se pečovat o pokojové rostliny tak, aby byly zdravé a krásné

Pokojové rostliny jsou něčím, bez čeho si spousta lidí svůj domov nedokáže představit, dodávají mu jeho kouzlo a zároveň jsou kouskem přírody u vás doma. Spoustu lidí touží po tom mít doma krásné rostliny, ale zároveň na jejich pěstování nemá dostatek času a často ani podmínky. Dnes pro vás máme několik praktických rad, jak poznat, co vašim rostlinám chybí, a jak se o ně lépe starat.

Co dělat když žloutnou listy?

Pokud jsou listy vašich rostlin měkké a žloutnou, je nejčastějším důvodem tohoto problému příliš mnoho vody. Pokud tedy sáhnete do půdy a ta je příliš mokrá, i když se domníváte, že svou rostlinu nepřeléváte, podívejte se, zda se ve dně květináče nachází dostatečné množství drenážních otvorů. Pokud ne, vytvořte je a uvidíte, že se vaší rostlině brzy značně dařit lépe.

Co dělat když listy hnědnou a padají?

Pokud jsou listy vašich rostlin hnědé, křupavé a sami od sebe padají, je důvod většinou opačný než u předešlého problému – nedostatek vody. V tomto případě tedy zkuste rostlinu zalévat více, při každém zalévaní čekejte, dokud nezačne otvory přebytečná voda vytékat do misky. Mějte také na paměti, že v různých ročních obdobích rostliny vyžadují různé množství vody, vliv na zálivku má také používání klimatizace či naopak topení.

Co dělat když jsou na rostlince tenké pavučinky?

Pokud na vaší rostlince nacházíte jakoby tenká vlákna pavučinky, je důvodem nějaký druh škůdce. Mohou to být nejrůznější larvy, brouci či pavouci. Prvním důležitým krokem je takto napadenou rostlinu izolovat od ostatních, neboť by velmi rychle mohlo dojít k rozšíření těchto škůdců i na jiné rostliny. Jedním z univerzálních způsobů, jak se zbavit škodlivého hmyzu, je zředit půl sklenice alkoholu, například vodky, jednou sklenicí vody a touto směsí každý den jemně otírat listy po dobu nejméně tří týdnů.

Co dělat když jsou listy vybledlé?

Pokud jsou listy vaší rostliny jakoby vybledlé a mnohem méně zelené či barevné, než by měly být, a zároveň vidíte, že došlo k poklesu půdy v květináči, je důvodem problému nedostatek živin v půdě. Možná jste rostlinu dlouho nepřesazovali. Není ale vhodné rostlinu okamžitě přesadit v takovémto oslabením stavu, neboť sám proces přesazení je pro rostlinu poměrně náročný a stresující. Než rostlinu přesadíte, zkuste jí dopřát ozdravnou kúru přidáním čaje nebo kávy do půdy.

Fotografie: Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]