Koupelna je hnízdem mikroorganismů. Oblíbeným místům plísní je třeba věnovat pozornost

Fotografie: Depositphotos

Výrazná a dlouhodobá míra vlhkosti v koupelně stojí za mnoha vážnými problémy a škodami. Kondenzující vodní pára totiž tvoří ideální podmínky pro silný růst plísní.

Je to rizikový stav pro váš dýchací systém a stejně tak i pro rozvoj astmatu a dalších poruch. Jak se tedy vlhkosti hlavně v tomto prostoru účinně zbavit? Co vede k plísním a jak jim předejít? Voda, která hraje v koupelně hlavní roli, vede ke kondenzaci. To způsobuje celkovou vlhkost vzduchu, jež vytváří výborné podmínky pro růst plísní. V tomto prostředí se špatně dýchá a zhoršuje to příznaky astmatu, případně i kožní problémy.

Cirkulace vzduchu a správný roztok

Stojí za to také zmínit, že zvýšená vlhkost současně prospívá rostlinám v koupelně. Do okolí totiž uvolňují kyslík a vodní páru. Jak si tedy s plísní poradit? Nezoufejte, na plíseň v koupelně existuje hned několik vynikajících metod. V první řadě je však potřeba najít zdroj problému, jinak budete stále jen řešit následky. Obecně se snažte v koupelně o cirkulaci vzduchu. Pravidelné prudké větrání zabrání jeho zůstávání na místě a usazování.

Dále použijte roztok peroxidu vodíku, tedy půl sklenice peroxidu a půl vody. Tímto poměrem dosáhnete výborného bělicího a antibakteriálního účinku. Směs pak nalijte do rozprašovače a nastříkejte na jakýkoli povrch, kde se plíseň projevila. Nechte ho několik minut působit, přípravek se krásně vstřebá. Postižená místa poté očistěte kartáčkem nebo houbičkou. Následně je důkladně opláchněte vodou a osušte hadříkem. V případě potřeby a zbytků opakujte.

Jak zabránit samotnému vzniku?

Tento postup je vysoce účinný, jde však jen o zažehnání následků. Nám jde ale o příčinu, aby takový zásah nebyl vůbec potřeba. Jak tedy zabránit budoucímu výskytu plísně v koupelně?

  • Zkontrolujte stav větracího systému, případně důkladně očistěte větrací mřížku. Jednou ročně proveďte revizi komínů, často na to majitelé domů zapomínají.
  • Po každé koupeli si zafixujte osušení vany či sprchového koutu pomocí starého ručníku. Hodí se i gumové stěrky na zástěny, jinak na nich zůstávají kapky vody a vytváří se mapy.
  • Každodenně koupelnu několikrát větrejte.
  • Podle situace a podmínek se většinou vyplatí pohlcovač vlhkosti. Jeho vhodné umístění (chce to ozkoušet) v budoucnu tvorbu plísní minimalizuje.

Plíseň na dlaždičkách v koupelně: Letitý problém, který však má snadné a hlavně levné řešení

Častá místa tichého bujení

Kdykoli narazíte i jen na nejmenší výskyt plísně, zkontrolujte kritické body. Nejčastějším původcem bývají odpady, výlevky, vstupy potrubí do stěn a také keramické povrchy. Obecně se zapomíná na zadní a spodní strany umyvadel, toalet nebo bidetů. Věnujte pozornost také spárám kolem vany, ve sprchovém koutě a u umyvadla. Platí to i pro zástěny a prostory mezi jednotlivými díly. Tam je mnoho záhybů a koutů, kam se při úklidu nedostanete.

koupelna interiér
Fotografie: Pixabay

Když uklízíte koupelnu, odstavte nábytek, prádelní koše a další součásti. To samé proveďte s pračkou nebo sušičkou. Obecně se plísním daří tam, kde se usazuje prach. Pak už stačí jen troška vlhkosti. Hlavně se nikdy nespoléhejte na to, že když jste našli jeden zdroj, objevili jste celý problém. V takové situaci zkontrolujte i další místa se stejnými podmínkami.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]