Plíseň na dlaždičkách v koupelně: Letitý problém, který však má snadné a hlavně levné řešení

Fotografie: Depositphotos

Úklid někdy až zapáchající plísně je nepříjemný asi pro každého. Naštěstí existuje jednoduchý trik, jak se jí zbavit za pomoci obyčejného vosku.

Kompletní úklid koupelny obsahuje pečlivé vyčištění a dezinfekci obkladů, na kterých se mohou usazovat bakterie a špína. Často se tam může objevit i plíseň, jejíž odstranění dělá mnoha lidem problém. Pravdou je, že obklady a spáry koupelnových obkladů vyžadují zvláštní pozornost a péči, aby nezčernaly a nezačaly zapáchat. Jak se tedy postarat o čistotu obkladů a zbavit se plísně?

Jak na boj s plísní?

Když se objeví plíseň kdekoliv v domácnosti, je to nepříjemné. Plíseň je vlastně označení pro skupinu hub, které se vyskytují především tam, kde mají dobré podmínky pro své další šíření. Ideální podmínky proto mají hlavně na místech, kde je hodně vlhko. Může to být třeba i za myčkou nebo u sprchového koutu. Plísně se rozmnožují sporami, jejichž vdechování může být velice nebezpečné a může způsobovat bolesti hlavy a poškození dýchacích cest.

Vše, co budete potřebovat k odstranění plísně, je kousek obyčejného bílého vosku. Je třeba, aby byl vosk trochu hustý, aby se dal snadno uchopit. Koupelnovou dlažbu a její spáry dobře vydezinfikujte a vyčistěte, abyste se do toho nemuseli potýkat s prachem a špínou. Vezměte kousek vosku a jeho špičatou stranou několikrát přetřete spáry mezi obklady. Okamžitě uvidíte, jak se lesknou, a vosk je navíc ochrání před dalším vznikem plísní.

Odstranění plísně z pračky a myčky

Plíseň se může vyskytnout nejen na zdech a obkladech, ale i v pračce nebo myčce. Plíseň v pračce se objeví, když se koupelna příliš zapaří horkem a vlhkostí. Její odstranění je ale naprosto snadné a postačí vám k tomu pouze jedlá soda a ocet. Tuto metodu však aplikujte pouze v prázdné pračce. Do prázdného bubnu pračky nasypte dva hrnky jedlé sody a do zásobníku na prací prášek nalijte ocet. Pračku poté zapněte, nejlépe na vysokou teplotu. Jakmile program skončí, pračku a zbytky špíny vytřete hadrem.

Fotografie: Pixabay

Pokud se vyskytne plíseň i v myčce na nádobí, je to náznak, že je třeba ji důkladně vyčistit. Její výskyt má na svědomí opět vlhkost a horko a ještě ji podporují kousky jídla, jež v myčce mohou zůstat. Nicméně je zde potřeba trocha lidské síly, protože myčku budete muset vydrhnout. Vyjměte veškeré stojany a podnosy, které je třeba důkladně vyčistit ručně. Poté si namíchejte pastu z jedlé sody a octa a myčku s ní vydrhněte. Všechna špína a plíseň půjdou snáze dolů a vy jen pak očistíte veškerý povrch houbičkou a máte hotovo.

Zdroj: Athensmagazine

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]