Při správném používání pračky lze ušetřit mnoho peněz

Je součástí vaší domácnosti pračka a pravidelně v ní perete prádlo? Jste si jistí, že ji používáte dobře a efektivně? Jste schopní využít pračku tak, abyste využili všechny její programy a výhody? Možná budete překvapeni, ale automatické pračky mají celou řadu programů a výhod, s jejichž používáním můžete ušetřit spoustu peněz.

Naučte se správně prát a zbytečně nevyhazovat peníze odpadní trubkou z pračky. Máme pro vás několik tipů, jak pračku správně používat a ušetřit nemalé peníze. Možná budete překvapeni, co všechno se dozvíte.

Využijte pračku naplno

Doba, kdy jsme museli prát v ruce, už je dávno pryč. Dnes má téměř každý doma automatickou pračku, která praní prádla výrazně zjednoduší. Je velmi jednoduché naskládat prádlo do pračky, zapnout tlačítko a uvést ji do chodu. Chcete-li ovšem využít všechny schopnosti automatické pračky a docílit opravdu čistého a svěžího prádla, je dobré znát několik tipů. Navíc ušetřit i nějakou tu korunu.

Správné použití pračky

Věděli jste, že až 95 % energie, kterou vaše pračka spotřebuje, je využita k ohřevu vody? Tato zásadní informace možná změní vaše dosavadní znalosti v oblasti praní prádla. A možná tak ušetříte peníze. Jak tedy na to? Vyhněte se předpírce, perte prádlo při 30 °C, upřednostňujte ekologické programy, a pokud nemáte opravdu špinavé prádlo, využívejte rychlé nebo expresní programy praní. Dále můžete: naplnit buben na maximum, nepoužívat více detergentu, než je nezbytně nutné, použijte tekutý prací prostředek.

Ekologicky na praní

Důležité pro úsporu peněz při praní je také čas, kdy perete. Vyzkoušejte praní o víkendu nebo v noci a užijte si sníženou sazbu za vodu a energii. Pokud máte v domě fotovoltaické panely, perte přes den, kdy využívají bezplatnou sluneční energii.

Používejte také ekologický prací prostředek. Není-li vaše prádlo příliš špinavé, zkuste do zásuvky na prací prostředek přidat několik kapek oblíbeného éterického oleje. Pokud máte solární ohřívač vody, připojte ho k pračce a nastavte si teplou vodu.

Údržba a výměna

Nutná je také údržba pračky. Každé 2 měsíce vyčistěte filtr čerpadla, každých 6 měsíců vyčistěte malý vstupní filtr a pravidelně přidávejte do praní odvápňovací prostředek.

Chcete-li vyměnit pračku nebo koupit novou, zvolte pračku třídy A+++, která vám dokáže uspořit mnoho peněz a energie. Také se hodí pračka s dlouhou zárukou.

Fotografie: Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]