Připálený hrnec se bude lesknout jako nový. Původní vzhled navrátí směs s cukrem a mýdlem

Fotografie: Depositphotos

Připálený hrnec nechte před čištěním pořádně vychladnout. Zejména ten z nerezové oceli. Při vystavení rychlým změnám teploty by se mohl zdeformovat.

Každému, kdo se běžně pohybuje v kuchyni, se zajisté povedlo nejednou připálit hrnec. Není však nutné se hned znehodnoceného nádobí zbavovat. Někdo zkouší připáleniny takzvaně „odvařit“ – to se voda v hrnci vaří dlouho a pomalu. Takto lze z větší části připálené dno vyčistit. Jinde drhnou spálený hrnec drátěnkami všeho druhu, různými písky na nádobí a používají chemikálie. Mnohdy to ani ono příliš nezabírá, a navíc u smaltovaného nádobí se poškozuje povrch.

V hlavní roli cukr a mýdlo

Na webu DomekIOgrodek doporučují následující postup: Vezměte toaletní mýdlo a nastrouhejte je na středně velké hobliny. Ty pak smíchejte s krystalovým cukrem. Tato směs funguje lépe než jakákoliv drátěnka, a přitom nikterak nepoškodí hrnec. Při použití této metody hrnec nejprve nahrubo očistěte a pak připálený vnitřek natřete uvedenou směsí. Nechte působit a následně jemnou drátěnkou očistěte.

Nepatrné krystalky cukru zde působí jako jemný peeling. Pak hrnec umyjte běžným způsobem. Pravděpodobně se vám podaří připáleninu v hrnci odstranit napoprvé; pokud ne, postup ještě jednou opakujte.

Cukr krystal
Fotografie: Pixabay

Anebo nastrouhané hobliny vsypte rovnou do připáleného hrnce, přidejte dvě lžíce cukru a malé množství horké vody – té jen tolik, aby se mohlo mýdlo s cukrem rozpustit. Opět nechte působit, a nakonec vydrhněte houbičkou nebo jemnou drátěnkou. Lze tak vyčistit nejen hrnce, ale i pánve, pekáče a plechy, špinavou troubu a rošty, gril, plynový sporák i indukci. Na webu BydlímeÚtulně jsme vám už dřív dali tip, jak šetrně vyčistit žehličku, aby dál sloužila.

Na dvířkách trouby je tlačítko, které usnadní čištění. Lze se tak dostat na těžko přístupná místa

Domácí přípravky versus chemie

Jak vidíte, cukr nemusí sloužit jen k oslazení čaje. Jestliže ho smícháte s malým množstvím prostředku na nádobí, můžete touto směsí čistit různé povrchy v domácnosti, aniž byste je poškrábali. Vhodným domácím přípravkem k odstranění připálenin je i pasta z jedlé sody a octa. Ale pro uvedení hrnce do původního stavu budete muset postup několikrát opakovat. A kdo chce být důsledný, může uvedené metody využít všechny.

K čištění všeho možného je lepší používat domácí prostředky. Většinu ingrediencí, které k výrobě takového čisticího přípravku použijete, máte ve spíži a používají se zpravidla v kuchyni. Jedná se o ocet, kyselinu citronovou nebo přímo citron, jedlou sodu. Někdo dokonce používá peroxid vodíku, jak uvádí web MarthaStewart. Zkuste si uvědomit, kolik chemikálií k čištění a úklidu domácnosti používáte a jaký to může mít dopad na vaše zdraví.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*