Zdánlivě ztracená žehlička může opět šlapat jako hodinky. Stačí jen vědět, jak ji šetrně vyčistit

Fotografie: Depositphotos

Žehlicí plocha žehličky je nejdůležitější část, jelikož jí žehlíme oblečení, aby nebylo zmačkané. Poradíme vám, jak ji podomácku vyčistit, když je špinavá.

Před žehlením je nutné zkontrolovat, zda je plocha čistá. Pokud je plocha ucpaná nebo zanešená špínou, může na oblečení zanechávat nečistoty a stopy po špíně, což rozhodně není příjemné, obzvlášť u oblíbeného kousku oblečení. Přinášíme proto několik jednoduchých rad, jak plochu vyčistit a takovým nepříjemnostem se vyhnout.

Jemná sůl a citron

Sůl je nezbytnou součástí každé kuchyně. Lze ji využít nejen pro úpravu a ochucování jídel, ale zároveň skvěle čistí a odstraňuje vodní kámen. Je také velice účinná při odstraňování tmavých skvrn, aniž by zanechávala šmouhy. A v kombinaci s obyčejným citronem se účinnost proti špíně a vodnímu kameni několikanásobně zvýší.

Fotografie: Pixabay

Jak postupovat, aby tato kombinace opravdu fungovala? Rozkrojte citron na polovinu, vezměte kuchyňskou sůl a posypte dužinu citronu. Potřete dužinou žehlicí plochu, musí však být nezahřátá a studená! Nechte přibližně 5 minut působit, poté plochu přetřete vlhkou houbou a nakonec ji otřete do sucha hadříkem. Plocha bude čistá a zářivá.

Kuchyňský ocet

Ocet je víceúčelový přípravek, který účinně odstraňuje připálená místa nebo stopy po vodním kameni na žehlicí ploše. Stačí pouze zahřát v hrnci pár lžic octa. V tomto roztoku pak namočte houbu, ale dbejte na to, abyste měli rukavice a nepopálili jste se. Houbou několikrát potřete plochu a poté ji jen přetřete suchým hadříkem, aby se vlhko nedostalo do útrob žehličky a nepoškodilo termostat.

Metoda s octem je účinná i při odstraňování vodního kamene, kterým mohou být ucpané otvory v žehličce. Postačí k tomu pouze vatový tampon, jenž namoříte do octa. Otvory vyčistíte ručně, nebo můžete využít demineralizovanou vodu smíchanou s octem. Tu potom nalijete do nádržky žehličky, zapojíte žehličku do zásuvky a přepnete ji do režimu páry. Horkem a směsí se otvory vyčistí a odstraní se vodní kámen.

Jedlá soda a peroxid vodíku

Jedlá soda je poměrně všestranný produkt, velice oblíbený pro domácí využití. Je využitelný například pro odmašťování, čištění nebo dezinfekci povrchů. Lze jím vyčistit i žehlicí plochu od žlutých skvrn nebo připálených stop, které mohou oblečení ušpinit. K tomu postačí smíchat lžíci jedlé sody a hrnek horké vody, poté do této směsi namočit hadřík a otřít s ním zanešené místo.

Fotografie: Freepik

Dalším skvělým pomocníkem při čištění žehlicí plochy je okysličená voda peroxid vodíku. V tomto případě není potřeba nic míchat, stačí si vzít pouze hadřík, na něj nakapat trochu peroxidu vodíku a otřít jím žehlicí plochu. Potom jen čistým, vodou navlhčeným hadříkem přetřete plochu od zbytků peroxidu a žehlička bude jako nová.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]