Osvědčené postupy, které odstraní i ty nejodolnější skvrny z oblečení a nezanechají žádné stopy

Fotografie: Freepik

Skvrny na oblečení jsou někdy oříškem, který lze jen těžko rozlousknout. Možná kousek oblečení vyperete několikrát za sebou, než odolný flíček skutečně zmizí. Může se ale stát, že zůstane napořád.

V tomto případě jsou tu prostředky, které odstraní snadno a rychle i těžko odstranitelné skvrny, ke kterým může dojít například vylitím červeného vína nebo kávy na vaši blůzu nebo džíny. Mezi další skvrny patří ty od zaschlé krve, potu, mastnoty nebo inkoustu. Určitě se nechte vzdát svého oblíbeného kousku oblečení. Není ale nutné se uchýlit k radikálním metodám, protože dnešní metody jsou jednoduché.

Fotografie: Freepik

Musíte vědět, z jakého materiálu je oblečení vyrobené

Záleží na typu materiálu a povaze skvrny. Na každou bude působit jiný prostředek. Před odstraněním skvrn budete muset věnovat pozornost několika důležitým věcem. Žádný kousek oblečení není univerzální, takže pro hedvábnou košili nebudete používat stejný přípravek, jako na šmouhu na džínách. Nutné je také určit povahu znečištění, jedině tak zvolíte tu nejlepší metodu k odstranění.

Rozumět byste měli složení vláken. Všechny informace byste se měli dočíst ze štítku, kde jsou popsané také tipy na praní, žehlení nebo použití v sušičce. Některé materiály jsou velmi choulostivé a do pračky nemohou. Na některá vlákna nemůžete použít ani bělidlo. Patří sem hedvábí, samet, šifon nebo nylon. Netolerují bělidlo s chlórem, použít nemůžete ani horou vodu nebo mýdlo.

Je nutné myslet také na to, jestli se jedná o bílé nebo barevné prádlo. Peroxid vodíku se skvěle hodí na bílé prádlo, ale barevné šaty by mohl zničit. Při použití chemických prostředků je nutné zvolit povahu znečištění. Topný olej z oblečení se dobře odstraní rafinovaným benzínem a krev zase amoniakem.

Fotografie: Freepik

Nejúčinnější způsoby odstraňování odolných skvrn

Existují dva způsoby, jak se vypořádat se skvrnami, koupit speciální odstraňovače, bělidlo nebo použít lidové prostředky, které jsou nejvíce šetrné. Tuk nebo olej dobře odstraníte pomocí škrobu. Ten totiž absorbuje tuk, a oblečení poté vyčistíte kartáčem. V případě potřeby můžete postup opakovat. Metodu použijte hlavně na čerstvé skvrny od oleje.

Krev nejlépe odstraníte pomocí studené vody, pod kterou dejte špinavý kousek oblečení. Několik opláchnutí by mělo stačit k tomu, aby flek zmizel. Nemusíte používat další prostředky. Jestliže máte skvrnu staršího data, bude problém odstranění složitější vyřešit. U bílého oblečení pomůže peroxid vodíku.

Proti skvrnám od zeleniny nebo ovoce můžete použít stolní ocet. Bavlněné oblečení snadno pustí skvrny od rajčat, řepy, ostružin nebo borůvek. Smícháním amoniaku a peroxidu vodíku získáte směs, kterou můžete použít na bílé prádlo. V každém případě jednejte okamžitě, protože se zaschlou skvrnou od krve, vína, trávy nebo mastnoty už těžko něco uděláte.

Zdroj: Goodhousekeeping

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]