Nevyužívaný pomocník při bělení zašedlého prádla, kterého má doma téměř každý. Řeč je o aspirinu

Fotografie: Depositphotos

Jakmile dojde na praní bílého oblečení, každého jako první samozřejmě napadne bělidlo. To je ovšem odolné a hlavně hodně páchne. Existují i alternativy.

Čisté prádlo chce mít každá hospodyně. V případě toho bílého je pak bělidlo zcela logickou volbou. Existují ovšem důvody, proč se mu vyhnout, nebo ho aspoň nepoužívat tak často. Kromě toho, že tyto metody ušetří nejednu korunu v rodinném rozpočtu, omezí také škodlivost pro vaše zdraví. Ačkoli se to často podceňuje, veškerá domácí chemie, které jsme vystaveni, našemu organismu mnohdy nedělá nejlépe. Proč nezměnit i to?

Saponát na nádobí a aspirin

Jak se ukazuje zas a znova, klasický saponát nemusí být používaný jen na nádobí. Jednoduše ho zkuste smíchat s pracím gelem a ten potom použít jako obvykle. Stejně tak můžete saponát použít jako předčištění a zbavit se skvrn. Aspirin je prášek, který vám pomůže jak s kocovinou, tak i s praním bílého prádla. Rozdrťte 6 tabletek a dejte je do misky s vodou. V roztoku pak na 30 minut namočte prádlo, než ho dáte do pračky, a pak ho klasicky vyperete.

Jedlá soda nebo ocet

Smíchejte jednu sklenici sody a 4 litry vody a bílé prádlo v tomto roztoku na pár minut namočte. Celá látka bude prakticky okamžitě mnohem čistší. Ocet vám poslouží nejen jako bělidlo, ale i jako změkčovač. Jednoduše nalijte do pračky sklenici octa a nechte prádlo vybělit. Stejně tak je doporučen přímo do pouzdra na prací prostředky, tentokrát ale pusťte pračku naprázdno. Udělejte to několikrát za rok a zbavíte se chlupů, špíny i pachu.

Borax, ocet a citron

Nalijte trochu boraxu do pračky spolu s pracím gelem. Vybělí to prádlo, pomůže proti skvrnám a funguje to i u barevného prádla. Tyto dvě suroviny fungují dohromady ještě lépe než samostatně. Vytváří totiž vynikající prostředek proti skvrnám. Jednoduše smíchejte stejný objem octa a citronové šťávy a potřete jím skvrny. Jakmile špína zmizí nebo aspoň zesvětlá, pokračujte normálním praním.

prádlo na šňůře
Fotografie: Pixabay

Peroxid vodíku a slunce

Základní součást lékárniček určená k dezinfekci ran. Kromě toho bělí prádlo, rozjasňuje ho, dezinfikuje a odstraňuje skvrny. Můžete ho nalít přímo na skvrnu, nebo přidat 1 šálek do praní. Není důvod zatracovat ani postupy z dřívějších dob. Zkuste jednou vynechat sušičku a v dobrém počasí nechte prádlo prostě uschnout na slunci a čerstvém vzduchu.

Zdroj: Viralife

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]