Rady na profesionální vyčištění koberce. Skoro nikdo neví, jak správně postupovat

Fotografie: Freepik

I přesto, že jsou v bytových jednotkách ve větší oblibě podlahy, v každé se přeci jenom nějaký koberec najde. V následujícím článků si povíme jak na jeho čištění, jedná se o rady přímo od profesionálů.

Koberce jsou často volnou podlahovou krytinou hlavně z toho důvodu, že zajišťují teplo. Kromě toho jsou pro mnoho lidí pohodlnější, protože nejsou tolik náročné na údržbu a úklid. Aby si Váš koberec zachoval čistý vzhled co nejdelší dobu, je zapotřebí ho nejen pravidelně vysávat, ale čas od času mu dopřát také hloubkové vyčištění. Podíváme se, jak si s hloubkovým čištěním poradit, ale i na to, jak účinně odstranit nejčastější skvrny, které náš koberec během jeho života potkají.

Jak si poradit se skvrnami od potravin a pití

Pokud se Vám stane nehoda a znečistíte si koberec, sáhněte po papírovém ubrousku. Odborníci nedoporučují skvrnu drhnout pomocí houbičky nebo hadříku, ale naopak jemným způsobem ji pomocí ubrousku vysát. Materiál, ze kterého je ubrousek vyroben, do sebe přebytečnou tekutinu během chvilky nasaje a tím náš koberec vyčistí. Pokud bychom přistoupili k násilnému drhnutí skvrny, naopak docílíme toho, že se nečistoty dostanou hlouběji k jednotlivým vláknům našeho koberce.

Fotografie: Pexels

Na skvrny od piva nebo vína je ideálním pomocníkem jedlá soda. Pokud je skvrna extrémně odolná, vytvoříme si speciální postřik. Budeme na něj potřebovat bílý ocet a vodu, obě tekutiny smícháme ve stejném poměru a nalijeme do rozprašovače. Následně vzniklý roztok nastříkáme na požadovanou skvrnu ,necháme 15 minut působit a pomocí papírového ubrousku tekutinu z koberce vysajeme. V případě potřeby tento postup můžeme opakovat.

Překvapivé způsoby na boj se skvrnami

Mezi méně obvyklé, ale zaručeně účinní produkty na skvrny na koberci, se řadí krém na holení. Je schopný odstranit z našeho koberce téměř každou skvrnu. Jednoduše ho naneseme na skvrnu a necháme 30 minut působit. Jakmile krém ztuhne, vysajeme jej pomocí ubrousku. Následně plochu ošetříme roztokem z vody a octa. Na mastné skvrny je nejlepší prostředek na nádobí v kombinaci s horkou vodou.

Fotografie: Pexels

Pokud se nám na koberci objeví žvýkačka, použijte na ni několik kostek ledu. Jakmile je její struktura pevná, opatrně ji z koberce odstraníme. V případě, že nám na koberec kápne vosk, je potřeba jej opět zahřát a to za pomoci žehličky. Na tu položíme savý ubrousek a opatrně položíme ke vzniklé skvrně. V případě znečištění Vašeho koberce krví, sáhněte po peroxidu vodíku. Nelekejte, v reakci s krví vytvoří šumivou směs.

Zdroj: Goodhousekeeping