Bělení prádla: Kupování drahých produktů z drogerie je chyba. Stejně dobře fungují i ingredience za pár korun

Fotografie: Depositphotos

Bílé oblečení bývá často náchylné na špatně odstranitelné skvrny. Takto znečištěné kousky ale nemusíte nutně vyhazovat. Tyto triky vám pomohou se skvrn jednoduše zbavit.

Aby bylo vaše oblečení zase dokonale čisté a zářivě bílé, můžete ho vyčistit doma i bez použití chemie. Chemikálie v čisticích přípravcích mohou způsobovat alergie i kožní vyrážky. V každém případě je lepší se jim vyhnout. Místo toho raději sáhněte po surovinách, které se skrývají uvnitř vaší kuchyně. Dokážete se zbavit i zažloutlých skvrn od potu na oblečení a vrátíte svým oblíbeným kouskům svou původní zářivou barvu. Vyzkoušejte jeden z těchto 4 triků.

Jak účinně vyprat bílé prádlo

I zašlé kousky oblečení mohou být opět zářivě bílé, pokud k jejich praní použijete ty správné přísady. Tyto suroviny dokážou vaše prádlo dokonale vyčistit, aniž by znehodnotily strukturu látky.

Citronová šťáva a sůl

Přírodní kyseliny obsažené v citronu jsou ve spojení s bělicí silou soli téměř nepřekonatelné. Tato směs si dokáže hravě poradit i se zažloutlými skvrnami od potu. Stačí do umyvadla nalít 5 hrnků horké vody a přidat dvě sklenice čerstvě vymačkané citronové šťávy a 100 g soli. Roztok zamíchejte a dejte prádlo do umyvadla na jednu hodinu odmočit. Poté ho opláchněte čistou vodou a dejte sušit na slunce.

Peroxid vodíku

Ani pro peroxid vodíku nejsou žluté skvrny od potu žádnou nepřekonatelnou překážkou. Stačí do umyvadla napustit 2 l horké vody a přidat 2 polévkové lžíce peroxidu vodíku a 1 polévkovou lžíci tekutého pracího gelu. Směs v umyvadle pořádně zamíchejte a oblečení do ní namočte na 20 minut. Následně oblečení opláchněte pod proudem čisté vody a dejte obvyklým způsobem vyprat.

Pokud jsou na vašem oblečení mastné skvrny nebo zaschlé zbytky jídla, zkombinujte peroxid vodíku s citronovou šťávou. Do kyblíku nalijte 2 hrnky vody, 1 hrnek peroxidu vodíku a 1 hrnek citronové šťávy. Směs zamíchejte a než daný kousek oblečení vložíte do pračky, nechte ho na chvíli v této směsi odmočit.

Jedlá soda a citron

Čisticí síla jedlé sody je zesílená skvělými účinky citronové šťávy. Tyto dvě ingredience obzvlášť oceníte při odstraňování opravdu odolných skvrn. Jednoduše smíchejte 3 polévkové lžíce jedlé sody a 1 polévkovou lžíci citronové šťávy. Výsledkem bude pasta, kterou naneste na odolné skvrny. Po 30 minut nechte pastu na oblečení působit a následně kousek opláchněte pod proudem teplé vody. Podle míry znečištění můžete prádlo vyprat nebo rovnou usušit na slunci.

Fotografie: Pixabay

Citronový kůra a jablečný ocet

Bílé prádlo snadno znovu zesvětlíte použitím jablečného octu a citronové kůry. Do nádoby nalijte 750 ml vroucí vody a přidejte nastrouhanou kůru ze dvou citronů. Chvíli nechte směs odstát a následně přidejte půl hrnku jablečného octu. Oblečení na hodinu namočte a pak ho opláchněte pod proudem teplé vody. Následně nechte uschnout na slunci.

Zdroj: Recettesplat

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]