Zahradníci se začínají obracet k mnohem ekologičtějším způsobům, jak podporovat rostliny domácími hnojivy a bez zbytečné chemie. Toto je jedno z nich.
Pro udržení zdravé a vitální zahrady nebo trávníku je často nezbytné používat hnojiva. Komerční hnojiva jsou snadno dostupná, avšak ekologickou a cenově efektivní alternativu k nim můžete vyrobit i ze zdrojů, které máte přímo na vaší zahradě. Posečená tráva se ze zahrady často vyveze jako odpad, přitom může být jednoduše přeměněna na hnojivo plné živin. Posekaná tráva se však dá využít v zahradě mnoha dalšími způsoby.
Výhody hnojiva z posekané trávy
Posečená tráva obsahuje velké množství nezbytných živin, jako je dusík, fosfor a draslík, které jsou klíčové pro růst rostlin. Tráva se tak může přeměnit na vynikající organické hnojivo, které poslouží jako podpora nejen užitných, ale i okrasných rostlin. Jedná se také o ekologickou i ekonomickou alternativu, snižuje používání zbytečných chemikálií, které zatěžují životní prostředí a vstupují do potravního řetězce.
Jak vyrobit hnojivo z trávy
Při sekání trávníku použijte sběrný koš a trávu z něj přesypte do velkého černého plastového pytle. Pokud je tráva příliš suchá, navlhčete ji. Pytel poté zavažte a nechte 3 dny na slunném místě. Tráva v pytli během této doby zkvasí. Pak ji z pytle přesypte do větší nádoby a zalijte horkou vodou. Vše nechte ještě 2 hodiny louhovat, a poté trávníkové hnojivo přeceďte do konve. A pak vesele můžete zalévat.
Každé rostlině dejte přibližně litr tohoto hnojiva. Tráva, která po přecezení zbyla, poslouží na záhonu tak, že ji rozprostřete k užitným rostlinám. Vyhněte se pouze přímému kontaktu se stonky, aby nezačaly uhnívat nebo plesnivět. Postupný rozklad posekané trávy bude rostlinám dodávat průběžně potřebné živiny.
Mulčování a kompostování
Posekanou trávu z pozemku už nikdy neodvážejte. Zkušení zahradníci říkají, že co na zahradě vyroste, to by na ní mělo i zůstat. Vývozem posekané trávy se totiž připravujete o cennou organickou hmotu. Posekanou trávu tak můžete kompostovat, nebo použít jako mulč pod rostliny. Ten vám ušetří práci s pletím zahrady, a navíc udržuje půdní vlhkost a rostliny tolik netrpí suchem.
Zdroj: Domek i Ogrodek