Bramborové hřbitovy jsou minulostí: Mandelinku vyprovodí postřik s hořčicí v hlavní roli

Fotografie: Adámozphoto / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Přestože brambory patří mezi nejjednodušší plodiny k pěstování, může být jejich úroda ohrožena četnými škůdci. Mezi nejrozšířenější patří jednoznačně mandelinka bramborová.

Kromě pravidelné péče, kterou zahradníci svým rostlinám dopřávají, se musí téměř dennodenně vypořádávat s útoky škodlivého hmyzu, jenž by jim rád spásl skoro celu úrodu. K odstranění mandelinky bramborové existují jednoduché triky, díky nimž rostliny brambor snadno a účinně ochráníte. Vypuďte tyto škůdce ze své zahrady jednou provždy pomocí tohoto přírodního postřiku.

Jak se zbavit mandelinky

S tímto hmyzem zápasí zahradníci již po mnoho generací. Přestože je v dnešní době k dostání spousta insekticidních přípravků, vyvinuly si mandelinky na většinu látek v nich obsažených imunitu. Doporučováno je proto sáhnout raději po lidovějších a přírodnějších metodách, které jsou nakonec mnohem levnější a méně škodlivé pro vaši zahradu i životní prostředí.

Potřebné ingredience na výrobu postřiku

Neutrácejte peníze za drahé postřiky a přípravky, které mohou znehodnotit i vaši úrodu. Využijte namísto toho toto ekologičtější a ekonomičtější řešení, jež se vám nabízí. Jediné, co budete potřebovat, je hořčičné semínko. Touto osvědčenou metodou snadno a účinně tyto škůdce ze svých záhonů vypudíte a úroda bude jen vaše.

Postřik z hořčičného semínka

K jeho přípravě nasypte do kyblíku 4 polévkové lžíce hořčičného semínka, přilijte 100 ml stolního octa a důkladně promíchejte. Poté přidejte 10 litrů čisté vody a opět promíchejte tak, aby se všechny složky dostatečně spojily. Jakmile máte hotovo, můžete postřik aplikovat na nadzemní části rostlin. Nezapomeňte při práci použít rukavice, ochranné brýle a pro jistotu i respirátor pro ochranu svých dýchacích cest.

mandelinka
Fotografie: Pixabay

Další způsob, jak vypudit mandelinku

Tento postřik se oproti předchozího liší jen nepatrně, přesto mohou být jeho účinky zcela odlišné. Do kyblíku nasypte 8 lžic hořčičného semínka, zalijte 10 litry vody a nechte 12 hodin louhovat. Následně přidejte 150 ml octa a důkladně směs promíchejte. Hotový postřik ihned aplikujte na rostliny brambor.

Doporučené používání postřiku

Touto směsí byste měli keře brambor pravidelně ošetřovat, abyste své rostliny před škůdci ochránili. Pokud krátce po aplikaci začne pršet, musíte bohužel celý proces zopakovat. Postřik byste také měli celý využít. Jeho skladování se nedoporučuje. Už po třech hodinách mohou jeho účinky výrazně slábnout.

Zdroj: Prekrasnaja

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]