Přírodní jezírko vylepší zahradu. Vybudovat ho svépomocí zvládne každý kutil

Fotografie: Freepik

Zahradní jezírko na pozemku přináší samé benefity: přiláká rozmanitý hmyz, poslouží jako pítko pro drobné savce i ptáky a zkrášlí vaši zahradu. Pokud se do projektu chcete pustit sami, doporučujeme pečlivou přípravu. Samotný postup je jednoduchý, ale je třeba pečlivě zvážit umístění a velikost vodní plochy.

Zvolte ideální lokalitu: vyhněte se blízkosti stromů i přímému slunci

Nejlepší je vybudovat jezírko na otevřeném prostranství, daleko od velkých stromů. Ty by svými listy pravidelně znečisťovaly vodní hladinu a jejich vyvíjející se kořenový systém by mohl uměle vytvořené jezírko poškodit.

Stejně tak je nežádoucí umístit nádrž na slunnou stranu lokality: na přímém slunci se rychleji odpařuje voda, navíc se v teplé vodě rychleji množí bakterie, což vede ke zvýšené tvorbě bahna a řas. Přirozeně vypadající jezírko by mělo napodobovat tvar klasického jezera, je ale možné vytvořit i jakýkoliv geometrický tvar.

Chcete si ulehčit práci? Pořiďte si hotovou nádrž

Chcete-li celý proces zjednodušit, můžete si ve specializovaném obchodě zakoupit hotovou nádrž v různých velikostech a objemech. Jsou zpravidla vyrobeny z polyetylenu nebo skleněných vláken, takže vydrží až 30 let. Platí, že by jezírko mělo být dostatečně hluboké, aby v zimě kompletně nezamrzalo. Ideální hloubka je proto minimálně 80 až 100 cm.

  • Pod nádrží musí být vykopána jáma odpovídající velikosti, tvaru a hloubky.
  • Do jámy se vloží nádrž (dbejte na to, aby byla umístěna rovně).
  • Všechny mezery musí být vyplněny pískem a pečlivě zhutněny.
  • Na dno jezírka můžete nasypat říční písek, oblázky, vysadit řasy.

Toužíte po jezírku, které vydrží sto let? Vsaďte na beton

Beton je jedním z nejodolnějších a nejdostupnějších stavebních materiálů. Přesto je tento způsob zakládání jezírka poměrně ojedinělý pro svou časovou i finanční náročnost.

  • Půdu pod nádrží je třeba důkladně zhutnit, aby nedocházelo k prasklinám.
  • Je nutné použít penetraci a hydroizolační prostředky.

Ideální poměr cena x kvalita x výdrž? PVC fólie

Z PVC fólie lze vytvořit umělou nádrž jakéhokoliv tvaru. Volte minimální tloušťku 1 mm, ale čím bude fólie silnější, tím lepší budou její vlastnosti. Umístí se do vykopané jámy a opatrně se narovná. Okraje fóliového materiálu by měly přesahovat okraje vyhloubené jámy nejméně o 20 cm. Pro jejich upevnění je po obvodu jezera vykopána drážka hluboká až 10 cm, do které jsou přichyceny kameny nebo dlažbou.
Aby samotná nádrž vypadala co nejpřirozeněji, je nutné ji doplnit kameny a oblázky, případně po obvodu vysázet rostliny, které obvykle rostou poblíž vody.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]