Terasu za domem postavil svépomocí. Vše začalo na obrazovce počítače

Terasa je krásná součást domu. Ne každý má ale to štěstí, že takový obytný prostor vlastní. Pokud ale kolem domu existuje volný prostor, který by výstavbu tohoto zastřešeného venkovního prostoru umožňoval, není nic jednoduššího, než si ji vlastnoručně dostavět. Mnoho lidí si však myslí, že by to bylo příliš komplikované nebo moc drahé. Ani jedno ale není tak úplně pravda.

Na internetu se objevil návod jistých amerických manželů, kteří si za pomocí 3D modelovacího online softwaru sestavili, jak bude jejich budoucí terasa vypadat. Program jim vypočítal i množství a druh materiálu, který budou na stavbu potřebovat. Zbytek už byl snadný. Stačilo jen pořídit dřevo, šrouby a vrtačku a za pár dní byl přístřešek hotový. Můžete je napodobit i vy. Popíšeme vám krok za krokem, jak stavbu terasy provedli.

Neměli byste si myslet, že taková veranda je hotová snadno a rychle. Je to přeci jenom velká věc! Ale ne, děláme si legraci. Je to vážně snadné. A navíc tento druh přístřešku promění i jinak nevzhledný kout vašeho pozemku v útulnou a vysoce obyvatelnou zónu, kam lze umístit třeba gril a posezení, případně krb a houpací křeslo nebo jiné předměty podle vašich preferencí.

1. krok: Umístění verandy

Zásadní je výběr místa, kam terasa přijde. Už kvůli rozměrům a přípravným pracím. Pozemek by měl být rovný bez větších vyvýšenin či prohlubní a měl by být snadno dosažitelný ze vchodu do domu, aby bylo možné terasu snadno obsluhovat.

V případě zmíněných manželů, kteří tento problém řešili, byla terasa umístěna přímo u zadní části domu v místě, které původně vypadalo nevzhledně a opuštěně. Terasa tomuto koutu vdechla nový život.

2. krok: 3D modelování

Návrh projektu v programu byl velmi jednoduchý. Pro práci použili software 3D Studio Max, který je dostupný online. Program je navržen tak, abyste mohli přesně zadat požadované rozměry stavby, a pomocí jednoduchého rozhraní si nakreslíte, co vlastně chcete. Nástroj vám vypočítá množství a pevnost materiálu, který budete pro stavbu potřebovat.

Pomocí fotografie zároveň můžete vizualizovat svůj návrh a vyzkoušet různé varianty vzhledu a barev svého projektu. Máte tak jistotu, že výsledný vzhled nakonec nebude působit jako pěst na oko.

3. krok: Realizace

A pak už zbývá jen se pustit do práce. Všechno začne základním rámem z tvrdého dřeva, který představuje základní podestu s příčným bedněním, na níž se vystaví i zbytek konstrukce. Položí se podlaha, vztyčí se sloupky a vytvoří se pevné prkenné stěny a střecha. Pod základnu terasy manželé umístili speciální fólii proti prorůstání plevele, aby zabránili pronikání rostlinek mezi prkna terasy, čímž by mohly narušit jejich strukturu a špatně by se odstraňovaly.

Fotografie: Imgur

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]